0.0%
58.3%
32.3%
0.0%

Έπειτα από ένα σκληρό παιχνίδι κόντρα στους μαχητικούς Coffeewaukee Bugs, οι Underdogz κατάφεραν να κερδίσουν το πρώτο τους ροζ φύλλο για το ’22 με σκορ 45-49. Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα για τις δύο ομάδες, στη δεύτερη περίοδο όμως οι Underdogz μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά φτάνοντας και στο +12 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Coffeewaukee Bugs δεν παράτησαν το παιχνίδι και η αντίδρασή τους δεν άργησε να έρθει με τον Λιώνη να είναι αυτός που με καλάθι και φάουλ, 1 λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού, θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του 45-44, με τους πιο ψύχραιμους Underdogz να παίρνουν την νίκη στο τέλος. MVP του αγώνα ο Βαγγέλης Ιωάννου με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 1 κλέψιμο.

Στη πρώτη περίοδο, το σκορ άνοιξαν οι Underdog με καλάθι του Ιωάννου 0-2, για να ισοφαρίσουν οι Coffeewaukee Bugs με τον Βελαέτη και να περάσουν μπροστά με το καλάθι του Αντζουλάτου 4-2, Ιωάννου άλλο ένα καλάθι για το 4-4, 8-4 με καλάθια Σολδάτου-Βελαέτη, σερί 0-6 αυτή την φορά για τους Underdogz 8-10 για να κλείσει την περίοδο ο Σπυρίδωνος 10-10.

Στη δεύτερη περίοδο, Πούλιος αυτή την φορά θα ανοίξει λογαριασμό για τους Underdogz 10-12, Λιώνης για τους Coffeewaukee και 12-12, άλλο ένα μικρό σερί 0-6 από τους “φιλοξενούμενους” 12-18, βολές από τον Ιωαννίδη 14-18, Αντωνάκης το 14-20, μία βολή του Βελαέτη το 15-20, καλάθι Ιωάννου για το +7 των Underdogz 15-22, Coffeewaukee σερί 5 πόντων 19-22 και Στεβόλαιμος με 4 δικούς του για να κλείσει το ημίχρονο 20-26.

Στη τρίτη περίοδο, άλλη μια φορά που οι Underdogz θα πετύχουν το πρώτο καλάθι της περιόδου και με σερί 0-6 θα φτάσουν στη μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού +12 20-32, Βελαέτης για τους Coffeewaukee θα σταματήσει το σερί 22-32, βολή Πούλιου 22-33, ένα καλάθι και μία βολή για τον Λιώνη να διαμορφώνει το 25-33, Πούλιος ξανά και 25-35, πάλι όμως ο Λιώνης έχει απάντηση και με 3 δικούς του το 28-35, Ιωάννου ευστοχεί σε άλλο ένα καλάθι και 28-37, Βελαέτης για τους Coffeewaukee το 30-37 και να κλείσει η τρίτη περίοδος με άλλους 5 πόντους από τους Underdogz και ξανά στο +12 30-42.

Στη τέταρτη πλέον περίοδο, Coffeewaukee θα ξεκινήσουν στο σκοράρισμα και μάλιστα με σερί 6 πόντων για το 36-42, Ιωάννου μια μικρή ανάσα για τους Underdogz 36-44, αλλά με ένα ακόμα σερί 9-0 οι Coffeewaukee Bugs με τα καλάθια του Ζέικου και Λιώνη θα περάσουν μπροστά στο σκορ 45-44, για να έρθει ο Ιωάννου και να καθαρίσει το ματς για τους Underdogz με 4 προσωπικούς του πόντους και ο Μαριόλης με βολή το τελικό 45-49.