13.0%
35.3%
45.6%
5.6%

Οι Desperado κέρδισαν τους Gkrouvalous με 61-62 στην παράταση με καλάθι του Κρητικού 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της και αφού πρώτα είχαν δει τους αντιπάλους τους να επιστρέφουν από το -13 στην 4η περίοδο! Σεφέρης, Μαρκοπουλιώτης, Δερμιτζιώτης και Κρητικός διψήφιοι για τους Desperado που άντεξαν στον τρομερό οίστρο του Χατζηελευθερίου που έδωσε μεγάλη παράσταση στον αγώνα!

Το ματς ξεκίνησε με τον Δερμιτζιώτη να σκοράρει για να απαντήσει ο Τσάκωνας για το 5-2. Ο Κρητικός με τον Χατζηελευθερίου έφεραν τον αγώνα στο 7-4, με τον Δερμιτζιώτη και τον Σεφέρη να βάζουν μπροστά τους Desperado για το 7-10. Ο Χατζηελευθερίου μείωσε με τον Εμμανουηλίδη να σκοράρει για το 9-13 και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μαξούρη στο 11-13.

Στη 2η περίοδο ο Κρητικός έφερε το ματς στο 11-15, με τον Νικολόπουλο να απαντά. Οι Desperado με τον Σεφέρη, τον Μαρκοπουλιώτη και τον Καραλή ξέφυγαν με 8 πόντους στο 13-21, με τον Χατζηελευθερίου και τον Τσάκωνα να μειώνουν, τον Σεφέρη να γράφει τρίποντο για το 17-24 και τους Gkrouvalous να κλείνουν το ημίχρονο με 8-0 από Μαξούρη, Βόρδο και Τσάκωνα για το 25-24.

Στην επανάληψη ο Σεφέρης με τον Δερμιτζιώτη έφεραν την ομάδα τους στο 25-29, με τον Χατζηελευθερίου να γράφει ένα προσωπικό 6-0 για το 31-29. Οι Desperado με τον Κρητικό, τον Σεφέρη και τον Μαρκοπουλιώτη απάντησαν με 0-9 για το 31-38, με τον Κρητικό να γράφει και το 32-40, για να κλείσει στο 34-40 το δεκάλεπτο από τον Τσάκωνα.

Στην 4η περίοδο ο Καραλής με τον Σεφέρη και τον Δερμιτζιώτη μπήκαν με ένα 0-7 για τους Desperado που τους έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, +13 στο 34-47. Ο Χατζηλευθερίου απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 37-47 με τον Μαρκοπουλιώτη να στέλνει δύο φορές το ματς στους 12, στο 37-49 και το 39-51. Οι Gkrouvaloi με τον Τσάκωνα, τον Μπουτσίνη και τον Χατζηελευθερίου μείωσαν σε 45-51, με τον Κρητικό να γράφει το 45-53. Ο Βόρδος σκόραρε δύο φορές για να μειώσει σε 49-53, με τον Τσάκωνα να γράφει μία βολή στα 45 δευτερόλεπτα για το 50-53, τον Χατζηελευθερίου να κλέβει την μπάλα αμέσως μετά και στα 32 δευτερόλεπτα να σκοράρει για το 52-53. Οι Desperado αστόχησαν, ο Χατζηελευθερίου πήρε φάουλ και στα 10 δευτερόλεπτα ισοφάρισε με μία βολή. Οι Desperado είχαν την τελευταία επίθεση, έκαναν λάθος και ι Gkrouvaloi στην εκπνοή αστόχησαν σε νικητήριο τρίποντο.

Στην παράταση ο Χατζηελευθερίου έδωσε δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα του, 55-53 και 57-55 με τον Μαρκοπουλιώτη να ισοφαρίζει στο ενδιάμεσο και μετά μαζί με τον Καραλή να βάζουν 3 βολές για το 57-58. Ο Τσάκωνας με μία δική του ισοφάρισε με τον Μαρκοπουλιώτη να σκοράρει από επιθετικό ριμπάουντ για το 58-60. Ο Χατζηελευθερίου μείωσε με μία βολή, οι Desperado έκαναν λάθος στα 47 δευτερόλεπτα, οι Gkrouvaloi τους μιμήθηκαν αμέσως μετά, αλλά έβγαλαν την άμυνα και στα 17 δευτερόλεπτα ο Χατζηελευθερίου τους έβαλε μπροστά, 61-60. Οι Desperado είχαν την τελευταία επίθεση, ο Κρητικός σκόραρε στα 6 δευτερόλεπτα για το 61-62, με τους Gkrouvalous να κάνουν λάθος στο τέλος και τους Desperado να παίρνουν την οριακή νίκη.

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, ο Μαρκοπουλιώτης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Δερμιτζιώτης 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Κρητικός 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Gkrouvalous ο Χατζηελευθερίου είχε 30 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Τσάκωνας 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Βόρδος 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.