25.0%
66.7%
48.7%
30.4%

Οι L.A.P.D. επικράτησαν δύσκολα των Desperado στο κλειστό γυμναστήριου του Πολυκλαδικού. Οι Desperado μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι αλλά οι πολλές απουσίες τους φάνηκαν καθοριστικές για την έκβαση του αγώνα. Από την άλλη οι L.A.P.D. με βάθος στον πάγκο τους και με ψυχραιμία πέτυχαν τη νίκη και έφτασαν στο 6-2. MVP του αγώνα ήταν ο Μητκάκης με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ και ο Μητρόπουλος ήταν παίκτης κλειδί για τους νικητές, έχοντας 18 πόντους με 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 2 κλεψίματα.

Το με παιχνίδι ξεκίνησε με τους Desperado να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και να τρέχουν ένα επιμέρους 12-2. Τη σκυτάλη πήραν οι μαύροι που απάντησαν με δικό τους επιμέρους 2-8 για το τελικό σκορ δεκαλέπτου 14-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναγιώτης Καραλής με τρίποντο έκανε το 17-10, οι L.A.P.D. μείωσαν σε 17-12 και ο Σεφέρης με νέο τρίποντο έκανε το 20-12. Οι L.A.P.D. σε αυτό το σημείο έτρεξαν ένα επιμέρους 2-9 για να φέρουν το παιχνίδι στον πόντο και το 22-21. Με 3 εύστοχες βολές ο Μαρκοπουλιώτης έκανε το 25-21 και ο Κουτσουράς και αυτός με δυο βολές έκανε το 25-23 για να κλείνει το ημίχρονο με εντυπωσιακό buzzer beater τρίποντο του Παναγιώτη Καραλή από την γωνία για το 28-23.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Παναγιώτης συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ευστοχώντας σε ένα ακόμη τρίποντο κάνοντας το 31-23. Οι L.A.P.D. θα απαντήσουν με τρία τρίποντα και θα πάρουν προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με σκορ 31-32. 33-32 από τον Σεφέρη, 33-34 ο Μητκάκης και 35-34 από τον Σεφέρη. Οι L.A.P.D. με επιμέρους 2-9 έχτισαν μια μικρή διαφορά κάνοντας το 37-43, ο Σεφέρης θα μειώσει με δυο βολές σε 39-43 και ο Μητρόπουλος θα ευστοχήσει σε τρίποντο για το 39-46. Μια βολή του Μαρκοπουλιώτη και καλάθι του Σεφέρη θα κάνουν το 42-46, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με μια βολή του Ζαΐμη και δυο του Κεαλόγλου για το 42-49.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι L.A.P.D. διεύρυναν την διαφορά τους σε 42-51, ενώ ο Μαρκοπουλιώτης θα μειώσει με τρίποντο σε 45-51. Ο Μητρόπουλος έκανε το 45-23, ο Σεφέρης απάντησε με δυο βολές για το 47-53, ο Κουτσουράς έκανε το 47-55 και ο Στάθης Καραλής έκανε το 49-55. Με ένα επιμέρους σκορ 4-8 οι L.A.P.D. έφτασαν διψήφια διαφορά 4 λεπτά πριν το τέλος κάνοντας το 53-63. Οι Desperado όμως με ένα επιμέρους σκορ 11-2 έφεραν το παιχνίδι στο πόντο 64-65, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να περάσουν μπροστά, ενώ το παιχνίδι τελείωσε με 2 καλάθια των L.A.P.D. για το τελικό 64-69.