42.3%
76.9%
38.9%
20.0%

Dirtus Bologna vs Kings B.C. 82-70.Οι Dirtus Bologna επέβαλαν το ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα με μεγαλύτερη διαφορά το 50 -27,οι Kings πάλεψαν όσο είχαν ανάσες και στο φινάλε μείωσαν την διαφορά .Mvp του παιχνιδιού ο Σεληνιασμένος Σπυρόπουλος με 27 πόντους,9 ριμπάουντ,5 ασίστ και 1 κλέψιμο με 6/9 δίποντα και 5/7 τρίποντα.

Το ματς ξεκίνησε με 9-0 για τους Dirtus,ο Τόλιας σκόραρε από επιθετικό ριμπάουντ,ο Σπυρόπουλος από το ζωγραφιστό, με σουτ ο Σαράντου και με τρίποντο ο Σπυρόπουλος. Ο Γκοτζής με 2/2 βολές πέτυχε το 9-2 για τους Kings. Ο Σαράντου με λει-απ, και ο Σπυρόπουλος με τρίποντο και με σουτ από την γωνιά το σκορ έγινε 16-2.Μείωσαν σε 16-8 οι φιλοξενούμενοι ,αρχικά ο Γκοτζής με λει-απ,ο Δερματίνος με 2/2 βολές και με ντραιβ ο Γκοτζής. Το δεκάλεπτο τελείωσε 18-8 με σουτ από το High post .

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Σπυρόπουλος με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 20-8 για τους Dirtus. Ο Δερματίνος και ο Καρυπίδης σκόραραν το 20-12 για τους Kings. Ο Παπαδόπουλος με τρίποντο έκανε το 23-12 και ο Χαριτόπουλος με σουτ από το High post πέτυχε το 23-14.Ο Σπυρόπουλος με νέο σουτ από την γωνιά το 25-14.Ο Δερματίνος που σκόραρε από επιθετικό ριμπάουντ,ο Γκοτζής ύστερα από κλέψιμο σκόραρε με λει-απ και ο Καρυπίδης με τρίποντο μείωσαν το σκορ σε 25-21.Ο Σαράντου με σουτ έκανε το 27-21 και ο Γκοτζής από το low post έγραψε το 27-23.Ο Τόλιας με 2/2 βολές και με σουτ πέτυχε το 31-23.Ο Χαριτόπουλος με σουτ το 31-25 .Ο Παπαδόπουλος και ο Σπυρόπουλος με τρίποντα πέτυχαν το 37-25.Από το ζωγραφιστό σκόραρε ο Καρυπίδης το 37-27 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με γκολ φάουλ ο Αθηναίος και με τρίποντο ο Παπαδόπουλος για το 43-27.

Τρίτο δεκάλεπτο και οι Dirtus ξεκίνησαν με σερί 7-0 και το σκορ έγινε 50-27 ,αρχικά ο Τόλιας με 1/2 βολές,ο Καραγιάννης με 4 πόντους και ο Τόλιας από το ζωγραφιστό. Ο Γκοτζής με 2/2 βολές, ο Χαριτόπουλος σκόραρε από το ζωγραφιστό και ο Γκοτζής με τρίποντο έγραψαν το 50-34.Ο Σαράντου με σουτ και ο Σπυρόπουλος με λει-απ πέτυχαν το 54-34.Ο Μουστάκας με καλάθι από το ζωγραφιστό, με σουτ ο Χαριτόπουλος και με 1/2 βολές ο Δερματίνος έγινε το 54-39.Ο Ζυγολάνης σκόραρε το 56-39 και με σουτ ο Γκοτζής, 2/2 βολές και με σουτ ο Δερματίνος έγινε το 56-45.Ο Αθηναίος σκόραρε με τρίποντο το 59-45 και το δεκάλεπτο τελείωσε 59-48 με τρίποντο ο Χαριτόπουλος.

Τελευταίο δεκάλεπτο και οι Dirtus ξεκίνησαν με σερί 10-0 και ξέφυγαν στο σκορ με 69-48,αρχικά Αθηναίος με λει-απ, ο εκπληκτικός Σπυρόπουλος με τρίποντο 2 τρίποντα (5/7)και ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Τόλιας. Οι Kings έτρεξαν δικό τους σερί 0-7 και μείωσαν σε 69-55,ο Καρυπίδης με τρίποντο, ο Μουστάκας με σουτ από το High post και ο Γκοτζής με ντραιβ. Ο Αθηναίος με γκολ φάουλ και με καλάθι από το low post έγραψε το 74-55.Ο Δερματίνος με 1/2 βολές το 74-56 και π Σπυρόπουλος με σουτ το 76-56.Με 4 πόντους του ο Γκοτζής μείωσε 76-60 και ο Παπαδόπουλος με τρίποντο το 79-60. Ο Χαριτόπουλος πέτυχε το 79-62 με floater και ο Χαλκιάς με τρίποντο το 82-62.Το τελικό 82-70 πέτυχαν ο Χαριτόπουλος με τρίποντο και με καλάθι από το ζωγραφιστό και ο Λιάπης με τρίποντο.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Τόλιας με 11 πόντους,12 ριμπάουντ και 3 κοψίματα, ο Αθηναίος με 13 πόντους,4 ριμπάουντ,5 ασίστ,2 κλεψίματα και 2 κοψίματα και ο Σαράντου με 8 πόντους,7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο εκπληκτικός Γκοτζής με 23 πόντους,10 ριμπάουντ,8 ασίστ και 3 κλεψίματα,Δερματίνος με 12 πόντους ,15 (3-12) ριμπάουντ,3 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Καρυπίδης με 10 πόντους,15 ριμπάουντ,2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.