19.2%
64.7%
60.6%
52.0%

Dirtus Bologna vs Undertakers 79 -90.Πολύ ωραίο ματς ανάμεσα σε Dirtus και Undertakers με τους Undertakers να έχουν σε εκπληκτική βραδιά τον Καρνέση, τελείωσε το ματς με 9/12 τρίποντα και να σουτάρουν με 60% στα δίποντα και με 52% στα τρίποντα.Η Dirtus δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των νικητών μετά το ημίχρονο. Mvp του αγώνα ο εξωγήινος Καρνέσης με 29 πόντους, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους Undertakers ,ο Καπαντάκης και ο Ορφανός οι σκόρερ.Η Dirtus ισοφάρισαν 4-4 με καλάθι από το ζωγραφιστό ο Αθηναίος και ο Σαράντου με floater. Ο Στρατηγαρέας με 1/2 βολές το 4-5 και ο Αθηναίος ξανά από το ζωγραφιστό έγραψε το 6-5.Ο Στρατηγαρέας σκόραρε το 6-7 και ο Αθηναίος σκόραρε και πάλι από το ζωγραφιστό το 8-7.Ο Καρνέσης με τρίποντο και ο Ορφανός με coast to coast έγινε το 8-12 και ο Δαμίγος με σουτ από την γωνιά μείωσε σε 10-12. Ο Ορφανός με 2/2 βολές το 10-14 και ο Κάρμας με Hook το 12-14. Ο Γρυπάρης με τρίποντο το 12-17.Ο Κωστόπουλος από το ζωγραφιστό και ο Κάρμας με τρίποντο έφεραν το ματς στα ίσα 17-17. Ο Καρνέσης με 2 κολλητά τρίποντα έγραψε το 17-23 και το δεκάλεπτο τελείωσε 18-23 με 1/2 βολές ο Κωστόπουλος.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Αθηναίος σκόραρε από το ζωγραφιστό το 20-23 για την Dirtus. Ο Γρυπάρης με τρίποντο το 20-26 για τους Undertakers.Ο Αθηναίος με σουτ το 22-26 και ο Γρυπάρης με λει-απ το 22-28.Ο Κωστόπουλος σκόραρε από το ζωγραφιστό το 24-28 και ο Γαβρίδης με 2/2 βολές το 24-30.Με σερί 10-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 34-30 οι δις πρωταθλητές, αρχικά ο Αθηναίος και ο Σαράντου με 4 πόντους και ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Μπονάτσος. Ο Καρνέσης πήρε φωτιά και με 2 κολλητά τρίποντα έκανε το 34-36.Ο Αθηναίος με 1/2 βολές το 35-36 και ο Στρατηγαρέας από το ζωγραφιστό το 35-38.Το δεκάλεπτο τελείωσε 40-38 με τρίποντο ο Σαράντου και με καλάθι από το ζωγραφιστό ο Κωστόπουλος.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Γρυπάρης με καλάθι από το ζωγραφιστό και ο Καρνέσης με τρίποντο έγραψαν το 40-43 για τους Undertakers. Ο Μπονάτσος από το ζωγραφιστό πέτυχε το 42-43 για την Dirtus. Ο Γρυπάρης με σουτ από την γωνιά το 42-45 και ο Μπονάτσος με γκολ φάουλ ισοφάρισε 45-45.Ο Στρατηγαρέας με 2/2 βολές και ο Καρνέσης με 2 κολλητά τρίποντα έγινε το 45-53.Ο Μπονάτσος σκόραρε το 47-53 και ο Γρυπάρης το 47-55.Ο Μπονάτσος ξανά το καλάθι κάτω από την ρακέτα για το 49-55 και ο Ορφανός με 4 πόντους του το 49-59.Ο Μπονάτσος με 2/2 βολές το 51-59 και κ Γρυπάρης με τρίποντο το 51-62.Ο Κωστόπουλος με 2/2 βολές το 53-62 και ο Συριανός με σουτ το 53-64.Με 2/2 βολές ο Μπονάτσος το 55-64 και ο Συριανός με 2/2 βολές το 55-66.Ο Κωστόπουλος σκόραρε από το ζωγραφιστό το 57-66 και ο Ορφανός με σουτ από την γωνιά το 57-68.Το δεκάλεπτο τελείωσε 59-68 με καλάθι στον αιφνιδιασμό ο Σαράντου.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Στρατηγαρέας με λει-απ στον αιφνιδιασμό έγραψε το 59-70 για τους Undertakers.Ο Κάρμας με 1/2 βολές το 60-70 για την Dirtus. Ο Συριανός με 1/2 βολές το 60-71 και ο Δαμίγος με σουτ από την γωνιά το 62-71.Ο εκπληκτικός Καρνέσης με τρίποντο( 9/12 )το 62-74 και ο από το ζωγραφιστό το 64-74. Με σερί 0-9 οι Undertakers ξέφυγαν στο σκορ με 64-83,αρχικά ο Μαρκάκης και ο Συριανός με σουτ, ο Καρνέσης στον αιφνιδιασμό σκόραρε με λει-απ και ο Μαρκάκης με τρίποντο. Ο Μάϊνας με τρίποντο και ο Κωστόπουλος από το ζωγραφιστό μείωσαν σε 69-83.Ο Συριανός με 1/2 βολές το 69-84 και ο Μάϊνας με νέο τρίποντο το 72-84.Ο Συριανός με ντραιβ και με σουτ από την γωνιά έγραψε το 72-88 και ο Ζυγολάνης με σουτ το 74-88.Ο Μαρκάκης με λει-απ πέτυχε το 74-90 και το τελικό 79-90 πέτυχαν ο Σαράντου με floater και ο Μάϊνας με τρίποντο.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Γρυπάρης με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο και ο Ορφανός με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπονάτσος 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κοψίματα ,ο Αθηναίος με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Κωστόπουλος με 13 πόντους,7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.