13.8%
47.1%
44.4%
32.3%

Από την κόλαση του -26 γύρισαν οι Firehawks για να φέρουν το ματς σε ισοπαλία λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα οι Τουβλέηκερς λειτούργησαν με απόλυτη ψυχραιμία, σκόραραν και ισοφάρισαν τη σειρά επικρατώντας με 60-62. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Νικολαΐδης με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κοσκέρας ξεκίνησε το ματς με 0-4 για τους Τουβλέηκερς, ο Κεαλόγλου απάντησε με μια βολή και μείωσε σε 1-4 για τους Firehawks, 8-7 με 7-0 σερί οι Κεαλόγλου, Πολυχρονόπουλος και Ακσεχέρογλου, 8-8 με βολή του Σπανίδη, 10-8 από τον Πολυχρονόπουλο και 0-7 σερί οι Καρμοίρης, Κοσκέρας και Μαρίνος για το τελικό 10-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Καρμοίρης και Νικολαΐδης ανέβασαν στο 10-22, ο Προύτζας μείωσε σε 13-22, 13-24 ο Κοσκέρας, 15-24 από τον Δημητρακόπουλο, 15-35 με 0-11 σερί με όλους τους πόντους από τον Νικολαΐδη, 16-35 ο Κεαλόγλου, 16-38 με μακρινό τρίποντο του Λειβαδά, 17-38 ο Δημητρακόπουλος, 17-43 ξανά με προσωπικό σερί του Νικολαΐδη και 6-0 σερί οι Ακσεχέρογλου και Κεαλόγλου για το τελικό 23-43 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μητρόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 26-43, 26-44 απο τον Καρμοίρη με βολή, 30-44 οι Firehawks με τους Ακσεχέρογλου και Πολυχρονόπουλο, 30-47 με τρίποντο του Μαρίνου, 34-47 με δύο βολές του Μητροπούλου και ένα καλάθι του Κεαλόγλου, 34-51 με τον ίδιο τρόπο οι Νικολαΐδης και Καρμοίρης, για να ακολουθήσει νέο σερί των Firehawks με 6 συνεχόμενους πόντους του Μητροπούλου για το τελικό 40-51 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Ακσεχέρογλου και Κεαλόγλου μείωσαν σε 46-51, ο Μαρίνος έβαλε τρίποντο για το 46-54, 51-54 με 5 συνεχόμενους πόντους του Παπαδόπουλου, 51-57 ξανά ο Μαρίνος με σουτ για τρεις, 54-57 με απάντηση με καλάθι και φάουλ ο Μητρόπουλος, 54-59 ο Νικολαΐδης, 57-59 από τον Πολυχρονόπουλο, 57-60 με βολή του Νικολαΐδη, 60-60 με 3/3 βολές του Ακσεχέρογλου και καλάθι του Καρμοίρη με 10″ να μένουν για το 60-62, σκορ το οποίο δεν άλλαξε καθώς οι Firehawks αστόχησαν στην τελευταία επίθεση της βραδιάς.

Για τους Τουβλέηκερς, πέρα από τον Νικολαΐδη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Κοσκέρας με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες. Για τους Firehawks ξεχώρισε ο Ακσεχέρογλου με 12 πόντους, 18 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.