10.3%
61.1%
30.2%
25.0%

Στο κλειστό του Βενέτη έπεσε η αυλαία σε ένα από τα πιο αμφίρροπα ζευγάρια της διοργάνωσης, οι Gkrouvaloi και οι Drafts χρείαστηκαν 3ο παιχνίδι για να λύσουν τις διαφορές τους και μάλιστα χρείστηκε παράταση για να λυγίσουν οι Drafts τους Gkrouvaloi με 55-54.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές λόγω και της κρισιμότητας του παιχνιδιού,με τον Καούνη οι γηπεδούχοι και με το Τσάκωνα οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν έκλεισε η 1η περίοδος στο 10-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση δεν άλλαξε και πόλυ με το παιχνίδι να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ και καμία ομάδα να μη μπορεί να ξεφύγει.Οι Drafts ξέφυγαν με 20-13 ‘ομως ένα ξέσπασμα απ τον Καλογερόπουλο και το Τσάκωνα έστειλε προηγούμενους τους φιλοξενούμενους με 20-21.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι είδαμε μια επανάληψη του πρώτου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν και πάλι πόντο πόντο.Με τον Ζαχαρόπουλο και τον Σιώκη να ανεβάζουν στροφές και το Τσάκωνα να είναι σε μια ακόμα περίοδο εξαιρετικός,έτσι κλείσαμε την περίοδο με τους Drafts να είναι μπροστά με 34-33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα έδειχναν πως αν δεν άλλαζε κάτι δραματικά στη ροή του αγώνα το ματς θα πήγαινε μέχρι τέλους πόντο πόντο αν και ήταν το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο και για τις 2 ομάδες.Καθώς το παιχνίδι έφτανε στο τέλος με το σκορ στο 44-44 ο Ζαχαρόπουλος βάζει μεγάλο τρίποντο για να πάει την ομάδα του στο +3 με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν γρήγορα με τον Βόρδο και ενώ έμενα 21 δεύτερα έκανα γρήγορο φάουλ στο Φλούδα, που με αξιοζήλευτη ψυχραιμία έβαλε και τις δύο και πήγε την ομάδα του στο 49-46.Οι Gkrouvaloi είχαν την τελευταία επίθεση και τους Drafts να ρισκάρουν το τρίποντο και να το βρίσκει ο πλεόν κατάλληλος παίχτης ο Καλογερόπουλος να κάνει το 49-49 και να στέλνει το ματς στη παράταση αφού οι Drafts δεν σκόραραν.

Ακόμα και η παράταση ήταν εντελώς αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στο σκοράρισμα με το σκορ στο 53-52 ο Ζαχαρόπουλος κάνει 0/2 βολες και στην επόμενη φάση ο Καλογερόπουλος σκοράρει για το 53-54.Στην συνέχεια μετά απο άστοχο σουτ του Βόρδου και απομένοντας 11 δεύτερα ο Τάγαρης διέσχισε το γήπεδο πήρε αντιαθλητικό φάουλ και με 2/2 βολές και τεράστια ψυχραιμία πήγε την ομάδα οτυ στο 55-54.Στην επαναφορά έγινε φάουλ στο Ζαχαρόπουλο χωρίς να βάλει καμία και με τον Καλογερόπουλο να μη σκοράρει απ το κέντρο οι Drafts πήραν μια τεράστια πρόκριση.

Απ τους νικητές ο Ζαχαρόπουλος είχε 20 πόντους ο Σιώκης είχε 8 πόντους 7 ριμπάουντ και μια εντυπωσιακή τάπα.Για τους φιλοξενούμενους ο Τσάκωνας είχε 19 πόντους και 17 ριμπάουντ ο Καλογερόπουλος 17 πόντους και ο Βόρδος 8 πόντους και 21 ριμπάουντ.