29.4%
48.1%
29.0%
45.0%

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της χρονιάς ως τώρα, οι Glory Road πήραν τη νίκη στις λεπτομέρειες κόντρα στην Bacardi Tel Aviv με 76-81. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Καμάρα με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν ότι έχουν κατέβει με “άγριες διαθέσεις”, αφού σκοραραν ακατάπαυστα και μοιραζαν απίστευτο μπασκετικό θέαμα. Ο Αγγελιουδάκης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Καμάρα και ο Σεϊμένης έβαλαν μπροστά με 2-3 τους Glory Road, ο Παναγιωτάκης έγραψε το 4-3, 4-5 από τον Σεϊμένη ξανά, 8-5 από τους Δενδρινό και Καρυοφύλλη, 8-7 ο Καμάρα, 10-7 ο Καρυοφύλλης και 10-11 με ένα 0-4 του Σιφναίου. Καλάθι ξανά ο Καρυοφύλλης για το 12-11, 12-13 με δύο βολές του Καμάρα, 18-13 με τους Δενδρινό και Παναγιωτάκη να βάζουν από ένα τρίποντο, 18-15 ο Σεϊμένης, 21-15 ο Καρυοφύλλης και 21-18 με τρίποντη απάντηση του Σιφναίου για να κλείσουμε το δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι on fire, το σκορ πήγε πολύ ψηλά και ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος, όχι όμως βιαστικος. Ο Παναγιωτάκης έβαλε μια βολή για το 22-18, 22-22 με ένα 0-4 των Σιφναίο και Καλλιτσάντση, 24-22 ο Αγγελιουδάκης, 24-25 από τον Καμάρα, 26-25 ξανά με καλάθι ο Δενδρινός, 26-28 από τον Καμάρα, 27-28 ο Καρυοφύλλης, 27-32 οι Καμάρα και Δημόπουλος, 28-32 με μια βολή ο Δενδρινός 28-34 ο Βασίλης Σεϊμένης και 31-34 με τρίποντο ο Παναγιωτάκης. Τρίποντη απάντηση από τον Βαλτινόγια το 31-37, 34-37 με τρίποντο του Δενδρινού, 34-39 από τον Καμάρα και 5-0 σερί οι Παναγιωτάκης και Δενδρινός για το 39-39. Το τελικό 39-41 του ημιχρόνου το έγραψε ο Σιφναίος με ωραία ενέργεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άρχισαν να παίζουν πιο ενεργητική άμυνα προσπαθώντας να πάρουν διαφορά, όμως το ματς συνεχίστηκε στην απόλυτη ισορροπία. Ο Δενδρινός έγραψε το 41-41, 41-43 ο Σεϊμένης, 43-43 ο Παναγιωτάκης, 43-51 με ένα 0-8 οι Σεϊμένης, Σιφναίος και Αλεξ Χαμντάν, 49-51 οι Δενδρινός και Αγγελιουδάκης, 49-53 από τον Σιφναίο, 53-53 με τους Παναγιωτάκη και Κούκα να βάζουν από ένα καλάθι και μια βολή του Σεϊμένη για το τελικό 53-54 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Glory Road κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά, η οποία τους έδωσε το πάνω χέρι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στις κρίσιμες βολές ο Καλλιτσάντσης και οι συμπαίκτες του ήταν εύστοχοι κι έτσι η το ροζ φύλλο πήγε στους Glory Road. Ο Παναγιωτάκης έγραψε το 55-54, 55-57 από τον Σιφναίο, 57-57 ο Παναγιωτάκης ξανά, 57-61 με άλλους 4 πόντους του Καμάρα στο ματς, 59-61 ο Παναγιωτάκης, 59-63 ο Σεϊμένης, 64-63 με ένα 5-0 οι Δενδρινός και Καρυοφύλλης, 64-65 ο Καμάρα, 65-65 με μια βολή ο Δενδρινός, 65-68 με τρίποντο του Σάμι Χαμντάν, 68-68 από τον Δενδρινό και 68-70 ξανά με καλάθι του Σάμι, το οποίο του κλείδωσε και τον τίτλο του game changer. Ο Σιφναίος έβαλε ακόμη ένα καλάθι για να στείλει την ομάδα του στο +4 (68-72), 69-72 με μια βολή ο Δενδρινός και 69-76 οι Σιφναίος και Καλλιτσάντσης με 31″ να μένουν. Τρίποντο του Παναγιωτάκη με 23″ να μένουν για το 72-76, γρήγορο φάουλ στον Καλλιτσάντση και 72-77 από τον Χρήστο με 22″ στο ρολόι. Τρίποντο του Δενδρινού 14″ πριν τη λήξη για το 75-77 και ξανά φάουλ αμέσως. Μια βολή και πάλι ο Καλλιτσάντσης για το 75-78 και με 10″ να μένουν ο Σεϊμένης έκανε φάουλ στον Δενδρινό, για να μην δώσει ελπίδες ισοφάρισης. Μια βολή από τον guard της Bacardi Tel Aviv και 76-78 με 10″ να μένουν, όμως στη συνέχεια έγινε φάουλ + τεχνική ποινή, που έδωσε 3 βολές στον Σιφναίο και εκείνος έγραψε το τελικό 76-81 του αγώνα.

Για τους Glory Road, πέρα από τον Καμάρα, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Γιάννης Σεϊμένης και Σιφναίος. Για την Bacardi Tel Aviv ξεχώρισαν οι Δενδρινός, Παναγιωτάκης και Καρυοφύλλης.