16.7%
33.3%
44.7%
11.8%

Οι Glory Road που με σερί 5-0 ήταν επικεφαλής του Α’ ομίλου της Bronze League αντιμετώπιζαν τους Gademians, που είχαν ρεκόρ 3-2 και προερχόμενοι από νίκη ήθελαν να δώσουν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις. Τελικά οι Glory Road, αν και χρειάστηκαν μια ανατροπή κατάφεραν να επικρατήσουν με 62-54 και να συνεχίσουν το «δρόμο της δόξας» που ακολουθούν πιστά από την αρχή της σεζόν.

Στην πρώτη περίοδο οι Gademians μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Παναγιωτάρα να είναι εντυπωσιακός και να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους κατάφεραν να προηγηθούν με 3-10, στου δρόμου τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Σ’ εκείνο το σημείο ο Σεϊμένης Γ. με 6 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 9-10, όμως οι Gademians βρήκαν και πάλι σκορ με τους Γκάμαρη και Παπαδόπουλο να πετυχαίνουν από ένα δίποντο και να κλείνουν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου στο 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gademians συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και παρά τα επιθετικά ξεσπάσματα των Glory Road έφτασαν δύο φορές να προηγηθούν με 7 πόντους. Η πρώτη ήταν με 9-16 ύστερα από καλάθι του Γκάμαρη με την έναρξη της περιόδου και η δεύτερη με 14-21 με τον Παναγιωτάρα να πετυχαίνει ένα παλικαρίσιο δίποντο 5.30’ πριν το ημίχρονο. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Σεϊμένης Γ. και με ένα σερί 14 πόντων πέτυχε την ολική ανατροπή φτάνοντας το σκορ στο 28-21, με το ημίχρονο τελικά να βρίσκει τους Gademians πίσω με 30-27, χάρη στις φιλότιμες προσπάθειες του Παναγιωτάρα.

Στην τρίτη περίοδο οι Glory Road μπήκαν αποφασισμένοι να διατηρήσουν το προβάδισμα που απέκτησαν και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Σεϊμένη Γ. (7π.) και Τσανάκα (8π.), πέτυχαν 18 πόντους συνολικά, ενώ διατήρησαν την άμυνά τους στα ίδια επίπεδα και δέχθηκαν μόλις 13 πόντους, με μόνη πηγή ελπίδας για τους Gademians τον Παπαδόπουλο που σκόραρε 9 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. Έτσι οι Glory Road κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα μαξιλαράκι 8 πόντων (48-40), για να υπερασπιστούν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο οι Glory Road κατάφεραν να παίξουν όσο χρειαζόταν, πετυχαίνοντας ακριβώς τους ίδιους πόντους με τους Gademians και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου, μιας και η διαφορά έπεσε μόλις μία φορά στους 5 (51-46), με τις δύο εύστοχες βολές του Γαβάθογλου 7’ λεπτά πριν το φινάλε. Παρ’ ολ’ αυτά οι Gademians έχασαν αρκετές ευκαιρίες να μειώσουν περαιτέρω τη διαφορά, μιας πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων πολύτιμες βολές που θα μπορούσαν να τους κρατήσουν στη διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το τέλος. Ο αγώνας ουσιαστικά έληξε 3’ πριν το τέλος με τον Σεϊμένη Γ. να πετυχαίνει με όμορφη προσπάθεια το 60-50. Το τελικό 62-54 έδωσε την ευκαιρία στους Glory Road να συνεχίσουν τη έως τώρα αήττητη πορεία τους στη σεζόν.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον Σεϊμένη Γιάννη που πέτυχε 40 πόντους και άγγιξε το double double μαζεύοντας 9 ριμπάουντ, κάτι το οποίο πέτυχαν από τους Glory Road ο Τσανάκας με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ και από τους Gademians ο Παναγιωτάρας με 23 πόντους και 22 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 8 επιθετικά.