15.2%
60.0%
45.9%
21.4%

Οι Golden Boys, δείχνοντας τρομερή ψυχραιμία και συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι κόντρα στους Έμπυρους, κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο με 61-55 και να διατηρήσουν το αήττητο τους για ακόμη μία αγωνιστική. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αρτέμιος Κούγιας με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ποντικός άνοιξε το σκορ στο ματς με δύο ελεύθερες βολές, οι Δεμέτης και Χρόνης απάντησαν με ένα καλάθι ο καθένας για το 2-4, 4-4 με καλάθι του Ανδρέα Χαχάμη, 4-8 με 4 συνεχόμενους πόντους του Δεμέτη, 11-8 με απάντηση με 7-0 σερί οι Ποντικός, Κούγιας και Ρίζος, 11-9 με μια βολή του Χρόνη, 13-9 με δύο βολές του Κούγια και καλάθι του Μαυρόγιαννη στη λήξη της πρώτης περιόδου για το τελικό 13-11 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ρίζος έβαλε καλάθι για το 15-11, 15-13 με καλάθι του Χρόνη, 18-13 με τρίποντο του Ρίζου και απάντηση με 0-6 σερί των Δεμέτη, Μαυρόγιαννη και Χρόνη για το 18-19 που έδωσε νέο προβάδισμα στους Έμπυρους. Ο Ποντικός έδωσε πίσω το προβάδισμα στους GB γράφοντας το 21-19, 21-24 με 0-5 σερί οι Χρόνης και Μαυρόγιαννης, 23-24 ξανά με τον Ποντικό να δίνει λύση, 23-28 με ένα καλάθι του Δεμέτη και ένα του Χρόνη και απάντηση με 5-0 σερί οι Ρίζος και Βασίλης Χαχάμης για το τελικό 28-28 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Ποντικός και Ιορδανίδης έβαλαν από ένα καλάθι για το 32-28, 32-29 με μια βολή του Κολοβού, 34-29 με καλάθι από τον Δαπόλα, 34-31 ο Χρόνης, 36-31 με νέο καλάθι του Ποντικού, 36-34 με τρίποντο Μαυρόγιαννη, 39-34 με απάντηση του Ποντικού, 39-41 με απάντηση με 0-7 σερί οι Χρόνης, Τσιαμήτας και Κολοβός, 41-41 με καλάθι ξανά από τον Ποντικό και απάντηση των Έμπυρων με ένα καλάθι του Νέζου και ένα τρίποντο του Χρόνη στην εκπνοή για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο με τους μωβ να είναι μπροστά με 41-46.

Στην τελευταία περίοδο Κούγιας και Βασίλης Χαχάμης μείωσαν σε 45-46, 45-48 με δύο βολές του Μαυρόγιαννη, 46-48 με μια βολή του Ανδρέα Χαχάμη, 46-49 ξανά με βολή του Μαυρόγιαννη, 53-49 με 7-0 σερί οι Ποντικός, Ανδρέας Χαχάμης και Κούγιας, 53-51 με μια βολή του Κολοβού και μια του Χρόνη, 56-51 με γκολ φάουλ του Κούγια, 56-53 με δύο βολές του Τσιαμήτα, 58-53 ο Ποντικός, 58-55 ο Μαυρόγιαννης και 61-55 με μια βολή του Ποντικού και δύο του Βασίλη Χαχάμη για να κλειδώσουν τη νίκη οι Golden Boys.

Για τους Golden Boys, πέρα από τον Κούγια, πολύ καλό ματς έκανε και ο Ποντικός με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Έμπυρους σε καλό βράδυ βρέθηκε ο Χρόνης με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, με τον Μαυρόγιαννη να ακολουθεί με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.