22.7%
62.5%
34.4%
33.3%

Έπειτα από μία πολύ σκληρή αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, οι Los Mambas ήταν εκείνοι που τελικά έφυγαν από το κλειστό του Λ. Κατσώνη με το εισιτήριο που οδηγεί στην 8άδα της Rising League, αφού επικράτησαν με μία τρομερή ανατροπή στα τελευταία 2 λεπτά των Greek Freakase με το τελικό 52-55. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, χαρίζοντάς μας πολύ όμορφες φάσεις, με τους Greek Freakase να ξεφεύγουν στο +7, μόλις 2 λεπτά πριν τη λήξη και εκεί που όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, η ομάδα του coach Βουτυρά πάτησε γκάζι και με ότι απόθεμα της είχε απομείνει, έτρεξε ένα σερί 2-12 το οποίο της χάρισε και τη νίκη. Πλέον, οι Los Mambas θα αντιμετωπίσουν τον Κατσαπλιαϊκό στην επόμενη φάση, εκεί όπου οι δυο τους θα διεκδικήσουν το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια του final 4.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Greek Freakase να ξεκινούν ιδανικά το ματς με ένα σερί 8-0, ύστερα από βολή του Ηλιόπουλου, τρίποντο του Λαζίδη και 2 δίποντα των Φωτόπουλο, Ηλιόπουλο, για να ανοίξουν λογαριασμό οι Los Mambas, με εύστοχο τρίποντο από τον Λούβαρη, μειώνοντας έτσι στο 8-3 του ματς. Εκεί, ένα τρίποντο – απάντηση από τον Ηλιόπουλο θα ανοίξει την διαφορά ξανά στους 8 και το 11-3, όμως ένα σερί 0-9 από τους Los Mambas, έπειτα από 5 πόντους του Καπερώνη, τρίποντο του Σιγάλα και βολή του Ζουγανέλη για το προβάδισμα και το 11-12 του παιχνιδιού. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν με ένα μικρό προβάδισμα οι Greek Freakase, αφού ο Χαλκιάς και ο Κάρνος, θα ευστοχήσουν σε 2 βολές, γράφοντας έτσι το 13-12 της περιόδου για την ομάδα τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Los Mambas θα περάσουν ξανά μπροστά με ένα σερί 1-8, έπειτα από δίποντο του Φεργαδιώτη, γκολ-φάουλ του Κουμούτση, αλλά και 3 βολές των Τσομπάνογλου και Καραμήτρο για το 14-20, ενώ ο Μήλλας με δίποντο, θα μειώσει στο 16-20 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Κόης και ο Λούβαρης θα βάλουν 2 δύσκολα καλάθια για τους Los Mambas με το σκορ να γράφει 16-24. Εκεί, 2 βολές του Μήλλα θα κάνουν το 18-24, οι Los Mambas θα απαντήσουν με 2 βολές του Λούβαρη και δίποντο μακρινό του Κουμούτση για το 18-28, ενώ το ημίχρονο, θα κλείσει με 2 βολές ο Μήλλας, μειώνοντας στους 8 και το 20-28 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κάρνος θα ευστοχήσει σε βολή και θα μειώσει στους 7 και το 21-28, ο Τσομπάνογλου θα στείλει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με εύστοχο τρίποντο για το 21-31, όμως οι Greek Freakase, θα τρέξουν ένα σερί 12-1, με 5 πόντους του Λαζίδη, 5 ακόμα του Ηλιόπουλου και δίποντο του Σκούταρη για να περάσουν μπροστά με το σκορ στο 33-32. Στη συνέχεια, 2 δίποντα από τους Λούβαρη και Καραμήτρο θα κάνουν το 33-36, ενώ το δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι Greek Freakase, έπειτα από δίποντο του Λαζίδη και βολή του Χαλκιά για να ισοφαρίσουν στο 36-36 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Greek Freakase θα το πιάσουν από εκεί που το είχαν αφήσει και με 3 βολές από τους Μήλλα, Κουβάτη αλλά και δίποντο του δεύτερου, θα κάνουν το 41-36, ο Κόης θα δώσει ψυχολογία στους Los Mambas με τρίποντο, μειώνοντας στο 41-39, ενώ ένα σερί 7-2 από τους Greek Freakase, έπειτα από τρίποντο του Μήλλα και 2 δίποντα των Κυρίτση και Κουβέτη, θα ανοίξει τη διαφορά στους 7 και το 48-41. Στη συνέχεια, 2 βολές του Καραμήτρου θα μειώσουν στο 48-43, ο Μήλλας με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 50-43, ενώ ο Φεργαδιώτης με ένα μεγάλο τρίποντο, θα ροκανίσει τη διαφορά στους 4 πόντους και το 50-46 της αναμέτρησης, 3 λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί, οι Los Mambas θα συνεχίσουν με δίποντο του Λούβαρη και γκολ-φάουλ του Καραμήτρου για να περάσουν μπροστά με το σκορ στο 50-51, ο Μήλλας με ένα πολύ δύσκολο καλάθι θα γράψει το 52-51, ενώ ο Κουμούτσης με τον ίδιο τρόπο, θα βάλει μπροστά τους Los Mambas με το σκορ στο 52-53, λίγα μόλις δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Εκεί, οι Greek Freakase δεν κατάφεραν να βρουν σκορ, ο Κουμούτσης έβαλε 2/2 βολές κάνοντας το 52-55, ενώ η τελευταία επίθεση δεν απέδωσε καρπούς και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στα χέρια των Los Mambas.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Δημήτρης Καραμήτρος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 9 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 14 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Καραμήτρου από τους Los Mambas ξεχώρισε και ο Λούβαρης, με τον Καπερώνη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Greek Freakase σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Λαζίδης και ο Μήλλας.