32.0%
87.5%
34.8%
20.8%

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς των Petralona BC με τους Halia Mavericks με τους πρώτους να παίρνουν εν τέλει τη νίκη με 57-61. Οι Petralona BC είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο περισσότερο μέρος αυτού κλείνοντας το ημίχρονο με διψήφια διαφορά, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι Halia έκαναν μεγάλη προσπάθεια για το comeback, πέρασαν μπροστά και με ένα πόντο 2 λεπτά πριν τη λήξη αλλά οι οι Petralona είχαν πιο καθαρό μυαλό στο τέλος και διαχειρίστηκαν καλά τις συνθήκες του αγώνα φτάνοντας στη νίκη.

Ο Ζούμπος άνοιξε το σκορ στον αγώνα κάνοντας το 0-2 για τα Petralona για να απαντήσει ο Βασίλειου με τρίποντα κάνοντας το 3-2 για τους Halia. Ο Μυλωνάς τότε σκόραρε για το 3-4, ο Αγγελιδέλης απάντησε για το 5-4 και τότε το τρίποντο του Καταραχιά Θανάση έγραψε το 5-7. Ο Αγγελιδέλης με τον ίδιο τρόπο έκανε το 8-7 και το δεκάλεπτο έκλεισε από ένα σερί των Πετραλώνων δια χειρός Καταραχιά Αλεξάνδρου και Ζούμπου στο 8-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε από καλάθι του Κρητικού για το 12-15 για να απαντήσουν Τούντας και Πασσαλής μειώνοντας σε 12-15. Ο Καταραχιάς Θανάσης κράτησε το προβάδισμα των Πετραλώνων για το 12-17, ο Αγγελωνίτης έκανε το 14-17, το τρίποντο του Καταραχιά Θανάση έκανε το 14-20, ο Βασίλειου μείωσε εκ νέου σε 16-20 και τότε ο Καταραχιάς Θανάσης με 2 και ο Ζούμπος με 7 πόντους αντίστοιχα κάνανε το 16-29 για την ομάδα τους. Ο Αγγελιδέλης και ο Τούντας διέκοψαν αυτό το σερί για το 21-29 και ο Καταραχιάς Αλέξανδρος έγραψε το 21-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Με την εκκίνηση της επανάληψης ο Αγγελιδέλης με γκολ φάουλ μείωσε γρήγορα σε 24-32, ο Αλέξανδρος Καταραχιάς με τρίποντο επανέφερε τη διαφορά στους 10 για το 24-34 και τότε 6 σερί πόντοι του Βασίλειου και 2 του Τούντα μείωσαν στο καλάθι (32-34). Ο Καταραχιάς Αλέξανδρος με 5 σερί πόντους κράτησε το προβάδισμα ασφαλείας για τα Πετράλωνα κάνοντας το 32-39, ο Βασίλειου με δύο βολές μείωσε ξανά σε 34-39, ο Καταραχιάς Αλέξανδρος απάντησε για το 34-41 και το 4-0 σερί των Halia τους έφερε ξανά σε απόσταση βολής (39-41). Τρεις βολές του Καταραχιά Αλεξάνδρου θα γράψουν 39-44, ο Αγγελιδέλης με τρίποντο μείωσε σε 42-44 και το δεκάλεπτο έκλεισε με δύο βολές του Καταραχιά Θανάση στο 42-46.

Ο έτερος Καταραχιάς στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου με δίποντο θα κάνει το 42-48, ο Αγγελωνίτης και ο Βασίλειου θα φέρουν το ματς στον πόντο (47-48) και τότε τα Πετράλωνα με τα αδέρφια Καταραχιά και τον Μυλωνά να σκοράρουν κράτησαν το προβάδισμα τους γράφοντας το 47-54. Αγγελιδέλης και Βασίλειου γρήγορα μείωσαν σε 51-54, βολή του Καταραχιά Αλεξάνδρου για το 53-55 και τότε το τρίποντο του Βρεττού θα βάλει μπροστά για πρώτη φορά τους Halia μπροστά με 56-55 βάζοντας φωτιά στο ματς. Ο Καταραχιάς Αλέξανδρος γρήγορα ξανά έδωσε προβάδισμα στα Πετράλωνα με 56-57, η βολή του Αγγελιδέλης ισοφάρισε σε 57-57 και τότε οι ψύχραιμοι Καταραχιάδες με 2/2 βολές έκαστως γράψανε το τελικό 57-61 αφού οι Halia δεν κατάφεραν με επιτυχία να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά στη τελευταία επίθεση του ματς με τον Αγγελιδέλη να κάνει βήματα σε ένα πολύ κρίσιμο lay up.

MVP της αναμέτρησης ο Αλέξανδρος Καταραχιάς με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ κι 2 κλεψίματα ενώ ο καλύτερος των Halia Mavericks ήταν ο Αντώνης Βασιλείου με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ,1 κλέψιμο και 2 τάπες.