42.1%
50.0%
46.3%
0.0%

Οι Heat B.C. πήραν ένα πολύ μεγάλο ροζ φύλλο κόντρα στους Golden Boys, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι ως το ημίχρονο, με τους νικητές να μπαίνουν πολύ πιο αποφασισμένοι στο δεύτερο μισό του αγώνα και να κερδίζουν με 65-44, για να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα και να ανέβουν στο 11-5 στην βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Bronze. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Αρβανιτάκης με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρβανιτάκης άνοιξε λογαριασμό στο ματς με εύστοχο σουτ τριών πόντων, ο Ανδρέας Χαχάμης μείωσε σε 3-2, 7-2 οι Παρασκευόπουλος και Φωτόπουλος, 7-8 με 0-6 σερί οι Ανδρέας Χαχάμης, Σταματάκης και Λαλιώτης, 9-8 ο Αρβανιτάκης, 9-13 με νέο μικρό σερί των Βασίλη Χαχάμη και Κούγια και 11-13 με δύο βολές του Αρβανιτάκη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Golden Boys μπήκαν δυνατά με ένα 0-6 των Ανδρέα Χαχάμη και Λαλιώτη για το 11-19, 13-19 ο Αρβανιτάκης ξανά, 13-20 ο Βασίλης Χαχάμης, 19-20 με 6-0 των Φωτόπουλου και Αρβανιτάκη, 19-22 ο Λαλιώτης, 24-22 με απάντηση με 5-0 οι Φωτόπουλος και Αρβανιτάκης, 24-24 με καλάθι του Κούγια και τρίποντο του Γιορνταμιλάκη λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου για το τελικό 27-24 της περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βασίλης Χαχάμης έβαλε μια βολή για το 27-25, 29-25 ο Φωτόπουλος, 29-27 ο Ανδρέας Χαχάμης, 31-27 ξανά ο Φωτόπουλος, 31-29 με καλάθι του Κούγια, 33-29 ο Φωτόπουλος με ακόμη ένα καλάθι του, 33-31 ο Ανδρέας Χαχάμης, 40-31 με 7-0 σερί οι Αρβανιτάκης, Φωτόπουλος και Βιλλιώτης, 40-33 ο Ανδρέας Χαχάμης, 42-33 ο Βιλλιώτης, 42-34 ξανά από τον Ανδρέα Χαχάμη και 5-0 των Φασούλα και Αρβανιτάκη για το τελικό 47-34 της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο Φωτόπουλος, Φασούλας και Καρατζάς έβαλαν από ένα καλάθι για το 53-34, 53-40 με απάντηση με 0-6 σερί οι Ανδρέας Χαχάμης, Βασίλης Χαχάμης και Λαλιώτης, 58-40 με ένα τρίποντο του Γιορνταμιλάκη και ένα καλάθι του Καρατζά, 58-42 ο Λαλιώτης, 61-42 ο Αρβανιτάκης, 61-44 ο Κούγιας και από ένα καλάθι οι Φασούλας και Καρατζάς για το τελικό 65-44 του αγώνα που έδωσε το εντέκατο ροζ φύλλο των Heat B.C. στη φετινή λίγκα.

Για τους Heat, πέρα από τον Αρβανιτάκη, σε πολύ μεγάλο βράδυ βρέθηκε και ο Φωτόπουλος με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Golden Boys ξεχώρισαν σε απόδοση οι Ανδρέας Χαχάμης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και Λαλιώτης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.