7.7%
62.9%
30.0%
29.4%

Ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο πήραν οι String Raftors, καθώς κέρδισαν τους Heat με 61-56, ανέβηκαν στο 8-8 στον βαθμολογικό πίνακα του Α ομίλου της Bronze και απέκτησαν ένα μίνι προβάδισμα για μια από τις θέσεις που οδηγούν στα playoffs της κατηγορίας. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάνος Κούβαρης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι String Raftors ξεκίνησαν το ματς με 6-0 με σκόρερ τους Κουταλίδη, Σκάγκο και Βάκκα, οι Heat απάντησαν με 0-8 των Φωτόπουλου, Παρασκευόπουλου, Βιλλιώτη και Γιορνταμιλάκη για το 6-8, 8-8 ο Σκάγκος, 8-12 οι Βιλλιώτης και Γιορνταμιλάκης βάζοντας από ένα καλάθι, 12-12 ο Σκάγκος και πάλι με ένα προσωπικό 4-0 σερί και 12-14 από τον Φωτόπουλο για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κουταλίδης με 4 ελεύθερες βολές έγραψε το 16-14, οι Καρατζάς και Νικολάου απάντησαν με το ίδιο σερί για το 16-18, 19-18 ο Σκαφτούρος, 19-19 ο Νικολάου, 20-19 ο Κούβαρης, 20-20 ο Καρατζάς, 23-20 ο Κούβαρης, 23-22 ο Φωτόπουλος, 25-22 ξανά ο Κούβαρης, 25-25 ο Αρβανιτάκης με ένα εύστοχο τρίποντο και 27-25 με δύο βολές του Κούβαρη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι String Raftors ξεκίνησαν την περίοδο με 10-0 σερί με σκόρερ τους Σκάγκο, Θεοχάρη, Κουταλίδη και Μπούχλα για το 37-25, στη συνέχεια ο Φωτόπουλος έβαλε μια βολή και μείωσε σε 37-26, 39-26 ο Κούβαρης, 39-30 ο Φωτόπουλος με ένα προσωπικό 0-4 σερί, 41-30 ο Σκαφτούρος, 41-31 ο Γιορνταμιλάκης, 43-31 ο Σκάγκος, 43-41 με 0-10 σερί οι Κρεμαστάς, Φωτόπουλος και Παρασκευόπουλος, 45-41 ο Μπούχλας με δύο ελεύθερες βολές και 45-43 από τον Φωτόπουλο για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο ο Φωτόπουλος έβαλε ακόμη ένα καλάθι και ισοφάρισε σε 45-45, 49-45 με ένα προσωπικό 4-0 ο Κουταλίδης, 49-47 ο Φωτόπουλος ξανά, 52-47 ο Κούβαρης, 52-49 ο Φωτόπουλος, 54-49 ο Σκαφτούρος, 54-51 και πάλι ο Φωτόπουλος, 56-51 ο Σκαφτούρος ξανά, 56-55 με 0-4 των Παρασκευόπουλου και Φωτόπουλου, 58-55 ο Κουταλίδης με δύο ελεύθερες βολές, 58-56 ο Νικολάου και από μία ελεύθερη βολή οι Κούβαρης, Σκάγκος και Μπούχλας για να γραφτεί το τελικό 61-56 του αγώνα.

Για τους String Raftors, πέρα από τον Κούβαρη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Κουταλίδης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και Σκάγκος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Heat ξεχώρισε με μεγάλη διαφορά ο Φωτόπουλος, ο οποίος είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες, ενώ καλός ήταν και ο Παρασκευόπουλος με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα.