26.7%
71.9%
38.1%
6.7%

Συγκλονιστική νίκη των HPV απέναντι στους μαχητικούς και πλήρεις πλέον Μπίρι Μπίρι. Το ματς είχε 5 ισοπαλίες και από τα μέσα του τρίτου μέχρι το τέλος πήγαινε σχεδόν πόντο πόντο.

Ο Σπυρόπουλος μπήκε τρομερά στο ματς ανοίγοντας το σκορ με τρίποντο, διπλασιάζοντάς τα για το 6-2. Στη συνέχεια μοίρασε τρομερή ασίστ στον εξίσου καλό στα πρώτα λεπτά Στάμο που έγραψε το 10-4. Ο Ευαγγελίδης μάζεψε τη διαφορά (10-7) με τρίποντο, ενώ προς το τέλος του δεκαλέπτου ο Χαραλαμπόπουλος με ωραίο καλάθι έκανε το 19-17 πριν λήξει το δεκάλεπτο 22-17 με τις βολές του Ζέρβα.

Ο Τσιμικλής με βολή άνοιξε το σκορ του δεκαλέπτου πριν οι HPV τρέξουν ένα μικρό σερί 6-0 με ωραιότερη φάση το ντράιβ του Στάμου.(27-18) Ο Σπυρόπουλος σκόραρε και πάλι τρίποντο για το 32-21. Ένα πολύ ωραίο ποστ του Μανιάτη έκανε το σκορ 33-24. Μετά από βολές αμφίδρομα ο Αυγέρης σκόραρε ένα δύσκολο καλάθι χωρίς όμως να βάζει και τη βολή κάνοντας το σκορ 36-28.

Οι Ζέρβας και Ναούμης σκόραραν στην αρχή του ματς για τους HPV γράφοντας το 40-29, πριν τρέξουν οι Μικράκης και Ευαγγελίδης ένα προσωπικό σερί 12 πόντων(40-41)! 4 από αυτούς προήλθαν από κλέψιμο και αιφνιδιασμό του Ευαγγελίδη. Ο Σπυρόπουλος ωστόσο ήταν σε τρομερή μέρα και σκόραρε ακόμα ένα τρίποντο για το 44-43. Το δεκάλεπτο έληξε 48-47 μετά το πολύ ωραίο σουτ του Ζέρβα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και μετά. Ο Σπυρόπουλος έβαλε καλάθι, αλλά αστόχησε στην συμπληρωματική βολή, ενώ από την άλλη ο Μικράκης έβαλε τρίποντο για το 50-50! Το πολύ ωραίο πόστ του Ευαγγελίδη έκανε το σκορ 54-57, όμως 4 σερί πόντοι του Σπυρόπουλου έδωσαν +1 στους HPV. Ο νικητής φάνηκε το τελευταίο τρίλεπτο. Ο Σπυρόπουλος με καλάθι και βολή έκανε το 61-58 και ο Στάμου το 63-58.Δια χειρός Ευαγγελίδη η διαφορά μαζεύτηκε προσωρινα στους -2(63-61). Στο 1.32 ο Ναούμης ευστόχησε σε ωραίο σουτ για το 65-61 και έκτοτε οι Μπίρι Μπίρι δεν κατάφεραν να κάνουν ολόκληρη επίθεση. Οι βολές των HPV στο τέλος έγραψαν το τελικό 67-61 μετά από μία συγκλονιστική μάχη.

MVP o Σπυρόπουλος με 32 πόντους , 7 ριμπάουντς, 5 ασίστς, 3 κλεψίματα και μία τάπα!