36.4%
40.0%
32.6%
26.1%

Έπειτα από ένα σκληρό και καθόλη τη διάρκεια αμφίρροπο ματς ο Αστέρας Ευελπίδων κατάφερε να πάρει την οριακή νίκη έναντι τον Jack’s με 48-50. Η αναμέτρηση ξεκίνησε περίφημα για τους Jack’s, οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 18-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Αστέρας δεν άργησε να απαντήσει και από το δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν αγκαζέ στο σκορ. Ο Αστέρας φάνηκε να είναι λίγο πιο ψύχραιμος στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου και πήρε ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα το οποίο τον οδήγησε στη νίκη. Ο Αστέρας αν και ευτύχησε στην χθεσινή αναμέτρηση, δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά των τεσσάρων πόντων με την οποία οι Jack’s είχαν επικρατήσει στο πρώτο μεταξύ τους ματς για φέτος.

Tο ματς θα ξεκινήσει με τρίποντο Μανωλέα για το 3-0, ισοφαρίζει σε 3-3 ο Χαρτοκόλλης, 5-3 ξανά ο Μανωλέας, Παπαδόπουλος και 5-4, Μπουτσικάκης και Δρακόπουλος για το 11-4, Μαγκώνης και 14-5, Μπουτσικάκης και Κελεμτζής για το 15-5, 15-7 ο Σκλήρης, 18-7 ο Κελεμτζής, ενώ το 18-9 θα κάνει ο Ανδριόπουλος.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Αστέρας θα μπει με ένα 0-11 και σκόρερ τους Μαγκώνη, Παπαδόπουλο και Χαρτοκόλλη για το 18-20, 20-20 ο Μανωλέας, Μαγκώνης και Ανδριόπουλος για το 20-26, ενώ το 27-20 του ημιχρόνου θα κάνουν οι Μανωλέας, Κελεμτζής και Δρακόπουλος.

Στην επανάληψη πρώτος θα σκοράρει ο Κουρτίδης για το 29-26, τρίποντο Παπαδόπουλος και 29-29, 32-29 ο Μπουτσικάκης, Μαγκώνης και Ανδριόπουλος για το 32-33, 34-33 ο Κοντοπάνος, ενώ το 34-35 θα κάνει ο Παπαδόπουλος.

Τελευταία περίοδος και 34-38 ο Μαγκώνης, 36-38 ο Κουρτέσης, Μαγκώνης και 36-42, 39-42 ο Μανωλέας, 39-44 ο Ανδριόπουλος, Μπουτσικάκης και Ελευθεριάδης για το 45-44, 45-47 ο Μαγκώνης, ενώ ο Ελευθεριάδης θα κάνει το 47-47. Με ένα λεπτό να απομένει ο Μαγκώνης θα κάνει το 47-49, στην επόμενη διαρκή επίθεσή τους οι Jack’s θα κερδίσουν βολές με τον Δρακόπουλο να βάζει μία για το 48-49 και με 14” να απομένουν οι Jack’s είχαν 0 φάουλ. Μέχρι να τα συμπληρώσουν πέρασαν συνολικά 10”, με 4” ο Ανδριόπουλος θα βάλει 1/2 βολές, όμως οι Jack’s δεν θα προλάβουν να βγάλουν κάποια επίθεση με το τελικό σκορ να είναι το 48-50.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Μαγκώνης, ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 24 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 24 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Αστέρας Ευελπίδων ξεχώρισε επιπλέον ο Παπαδόπουλος, με τον Ανδριόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Jack’s σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μπουτσικάκης και ο Ελευθεριάδης.