22.7%
53.8%
30.3%
23.3%

Εντυπωσιακή αναμέτρηση παρακολουθήσαμε στο κλειστό της Ριζούπολης μεταξύ των Jack’s και των Glory Road, με τους πρώτους τελικά να παίρνουν τη νίκη στην παράταση, με σκορ 70-64. Οι Glory Road ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχαν μάλιστα και το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος αυτού, όμως οι Jack’s με αρκετή υπομονή και “θέλω” στο παιχνίδι τους κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο να διεκδικούν επί ίσοις όροις το αποτέλεσμα και με buzzer beater του Γκλιάτη στην εκπνοή να στέλνουν το ματς στην παράταση. Εκεί με αρκετή ψυχολογία και το Μητσό να ευστοχεί σε δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων, “κλείδωσαν” το ροζ φύλλο και την πρώτη τους νίκη για το 2022. MVP του αγώνα ήταν ο Σπύρος Γκλιάτης με 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 1 κλέψιμο.

Στη πρώτη περίοδο, ο Γκλιάτης με δίποντο άνοιξε λογαριασμό για τους Jack’s 2-0, ακολούθησαν οι Glory Road με τα τρίποντα του Σιφναίου και του Χαμντάν Σάμι για το 2-6, Γκλιάτης με δύο εύστοχες βολές το 4-6, ο Σεϊμένης Γιάννης το πρώτο δίποντο για τους Glory Road 4-8, ξανά Γκλιάτη εύστοχος σε δίποντο και 6-8, σερί 0-7 για τους “λευκούς” με το τρίποντο του Σιφναίου και τα δίποντα του Σαχτούρη και Χαμντάν Αλέξανδρου 6-15, δύο εύστοχες βολές του Γαλανάκη κι άλλες δύο του Κελεμντζή το 10-15, 3ο προσωπικό τρίποντο του Σιφναίου και 10-18, Ελευθεριάδης θα ευστοχήσει και αυτός σε προσπάθεια δύο πόντων 12-18 και Χαμντάν Σάμι με τρίποντο το τελευταίο καλάθι της περιόδου 12-21.

Στη δεύτερη περίοδο, το πρώτο καλάθι θα έρθει σε λιγότερο από 3 δευτερόλεπτα με τον Σιφναίο να είναι αυτός που με σουτ τριών πόντων θα κάνει το double σκορ για τους Glory Road 12-24, ο Γκλιάτης θα πετύχει ένα ακόμα καλάθι για τους Jack’s και 14-24, Χαμντάν Σάμι για το 3ο του αποψινό τρίποντο 14-27, ο Δρακόπουλος και ο Κελεμτζής με δίποντα το 18-27, ο Σεϊμένης Γιάννης 18-29, Γκλιάτης μία ακόμα φορά και 20-29, ξανά Σεϊμένης Γιάννης 20-31, τρίποντο Ελευθεριάδη και δίποντο Δρακοπούλου 25-31, ένα ακόμα δίποντο από τον Σεϊμένη Γιάννη 25-33, δύο ελεύθερες βολές του Δρακοπούλου το 27-33, δίποντο του Τσανάκα 27-35, τρίποντο αυτή τη φορά για τον Γκλιάτη και 30-35, Τσανάκας θα ευστοχήσει σε μία ακόμα προσπάθεια 30-37, Γκλιάτης το 32-37, εύστοχες βολές του Σεϊμένη Γιάννη για το 32-39 και το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου θα το πετύχει ο Δρακόπουλος 34-39.

Στη τρίτη περίοδο, οιJack’s θα μειώσουν στον πόντο με τα καλάθια των Γκλιάτη και Ελευθεριάδη 38-39, σερί 0-8 για τους Glory Road και “ανάσα” 9 πόντων 38-47, ο Ελευθεριάδης με δίποντο και ο Μητσός με εύστοχη βολή το 41-47, Σεϊμένης Γιάννης μία εύστοχη βολή και 41-48, για να κλείσει η περίοδος 3 πόντους του Γκλιάτη και δύο του και Κελεμτζή 46-48.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Δρακόπουλος με δίποντο θα ισοφαρίσει το παιχνίδι για τους Jack’s και στη συνέχεια ο Ελευθεριάδης με τρίποντο θα τους δώσει το προβάδισμα 51-48, 0-6 σερί για τους Glory Road με 3 εύστοχες βολές για αυτούς και ένα τρίποντο του Σιφναίου 51-54, ο Γκλιάτης θα ισοφαρίσει ξανά το παιχνίδι με έμμεσο τρίποντο 54-54, εύστοχο δίποντο του Σεϊμένη Γιάννη 54-56, ο Δρακόπουλος για μία ακόμα ισοφάριση 56-56, τρίποντο του Σιφναίου το 56-59, ο Δρακόπουλος έπειτα από timeout των Jack’s με 14,8 δευτερόλεπτα στο ρολόι θα πάρει την μπάλα στην κορυφή και θα ανέβει μέχρι το λέι απ για το 58-59, φάουλ για τους Glory Road και με τον Σιφναίο ωστόσο να ευστοχεί μόνο στη δεύτερη βολή 58-60, επαναφορά 5,5 δευτερολέπτων για τους Jack’s με τον Δρακόπουλο να παίρνει, να αφήνει στον Γκλιάτη και εκείνος να ευστοχεί στην εκπνοή σε σουτ 2 πόντων στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση 60-60.

Στην παράταση, οι Glory Road με εύστοχη βολή του Τσανάκα το 60-61, Γκλιάτης με δίποντο για τους Jack’s και δύο εύστοχες βολές του Γαλανάκη το 64-61, μία ακόμα εύστοχη βολή του Τσανάκα 64-62, για να έρθουν δύο πολύ μεγάλα σουτ τριών πόντων από τον Μητσό και να κλειδώσουν τη νίκη για τους Jack’s 70-62, με τους Glory Road με δύο εύστοχες βολές του Τσανάκα να διαμορφώνουν το τελικό 70-64.