11.1%
33.3%
33.3%
16.7%

Οι Kings παίζοντας εξαιρετική άμυνα για 40 λεπτά και κάνοντας ένα επιθετικό ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο για την ομάδα τους κόντρα στους Εφτάψυχους με 59-42, για να κλειδώσουν μια θέση στην οχτάδα της Golden. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Πολυμενίδης με 4 πόντους, 19 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μασούρας άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Kings, ο Αλέξανδρος Γαλάνης ισοφάρισε σε 2-2 για τους Εφτάψυχους, 4-2 ξανά με καλάθι του Μασούρα, 4-4 από τον Αλέξανδρο Γαλάνη, 6-4 ο Χαριτόπουλος, 6-6 με νέο καλάθι του Αλέξανδρου Γαλάνη, 12-6 με δύο καλάθια του Χαριτόπουλου και ένα του Πολυμενίδη, 12-9 με τρίποντη απάντηση του Δημόπουλου και απάντηση των Kings με καλάθι του Τουμπακάρη για το τελικό 14-9 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Δημήτρης Γαλάνης και Κόνσολας ξεκίνησαν με 0-5 σερί και ισοφάρισαν σε 14-14, ο Στρατηγόπουλος απάντησε με μια βολή για το 15-14, 15-16 ο Δημήτρης Γαλάνης, 17-16 από τον Χαριτόπουλο, 17-21 με νέο 0-5 σερί οι Εφτάψυχοι με τους Παπαδόπουλο και Κουνάβη, 19-21 ο Γκοτζής, 19-22 ο Παπαδόπουλος, 26-22 με 7-0 σερί των Μασούρα, Πολυμενίδη και Στρατηγόπουλου, 26-25 με τρίποντο του Κόνσολα και απάντηση του Χαριτόπουλου για το τελικό 29-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μασούρας έβαλε καλάθι για το 31-25, ο Δημήτρης Γαλάνης μείωσε σε 31-27, 33-27 ξανά ο Μασούρας, 33-29 από τον Αλέξανδρο Γαλάνη, 35-29 ξανά με καλάθι του Μασούρα, 35-34 από τους Παπαδόπουλο και Κουνάβη, 39-34 με 4 συνεχόμενους πόντους του Μασούρα, 39-38 με ένα καλάθι του Κουνάβη και ένα του Δημήτρη Γαλάνη και απάντηση των Χαριτόπουλου και Στρατηγόπουλου για το τελικό 43-38 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γκοτζής έβαλε ένα δύσκολο καλάθι για το 45-38, ο Σφακιανάκης μείωσε με μια βολή σε 45-39, 53-39 με ένα 8-0 σερί οι Χαριτόπουλος, Γκοτζής και Τουμπακάρης, 53-40 με μια βολή του Κουνάβη, 57-40 με τους Μασούρα και Γκοτζή να απαντούν με δύο βολές ο καθένας, 57-41 από τον Δημήτρη Γαλάνη, 59-41 ο Μασούρας και μια βολή ακόμη από τον Σφακιανάκη για το τελικό 59-42 του παιχνιδιού.

Για τους Kings, πέρα από τον Πολυμενίδη, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Χαριτόπουλος με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και Μασούρας με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα. Για τους Εφτάψυχους ξεχώρισε Δημήτρης Γαλάνης με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.