18.5%
38.5%
44.9%
7.1%

Οι Kings κέρδισαν την Μ.Κ.Ο. με 87-52 για να πάρουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (31 πόντοι) παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο στην προσπάθειά τους για τη safe zone έχοντας 31 ασίστ και 19 κλεψίματα στο ματς. Μαγικό ματς από τον Μελά στο ντεμπούτο του με τους «Βασιλιάδες», με τον Χαριτόπουλο να ακολουθεί κατά πόδας απέναντι στην Μ.Κ.Ο. που δεν άντεξε στο ρυθμό τους!

Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τη Μ.Κ.Ο. που με τον Βιδάλη σε μεγάλη βραδιά και τον Τουρή με τον Μαρσέλο και τον Δεληγιάννη να βοηθούν, μπήκε με 2-11 στο ματς. Ο Μελάς με τον Γκοτζή απάντησαν με ένα 9-0 για το 11-11, με τον Βιδάλη να σκοράρει για το 11-14. Ο Χαριτόπουλος μείωσε στον πόντο, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-16 για την Μ.Κ.Ο. με τον Βιδάλη.

Στη 2η περίοδο ο Μελάς με τον Χαριτόπουλο έβαλαν για πρώτη φορά μπροστά τους Kings, με τον Δεληγιάννη να απαντά για το 17-18 και το τελευταίο προβάδισμα της Μ.Κ.Ο. στο ματς. Οι Kings αντέδρασαν με ένα 7-0 από τη γραμμή των βολών με 7/7 από Μελά και Καρυπίδη για το 24-18, με τον Τουρή να σκοράρει για το 24-20. Ο Ψαθάς με τον Χαριτόπουλο σκόραραν για το 29-20, με τον Δεληγιάννη και τον Βιδάλη να μειώνουν σε 29-25, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Δερματίνο και τον Χαριτόπουλο στο 31-25.

Στην επανάληψη ο Καρυπίδης σκόραρε για το 39-27 της ομάδας του, με τον Χαριτόπουλο και τον Ψαθά να γράφουν το 43-27. Ο Δασκάλου απάντησε, αλλά ο Καρυπίδης με τον Γκοτζή έφεραν τους Kings στο 47-29. Ο Βιδάλης μείωσε, με τον Χαριτόπουλο να έχει 5 μαζεμένους πόντους για το +21 της ομάδας του. Βιδάλης και Βαχαβιώλος απάντησαν για το 52-35, με τον Μελά και τον Σπανό να γράφουν το 56-35, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τρίποντο του Γκοτζή στο 59-37.

Στην 4η περίοδο ο Δεληγιάννης έγραψε το 59-39, με τον Σπανό να απαντά. Καλάθι του Τουρή για το 61-41, με τον Καρυπίδη να φέρνει το ματς στο 63-41 και τον Μαρσέλο να απαντά με 3/3 βολές. Ο Χαριτόπουλος με τον Καρυπίδη έφεραν την ομάδα τους στο 69-44, με τον Βιδάλη να προσπαθεί να κρατήσει τη διαφορά, αλλά ένα 11-0 των Kings μετά το 71-48 έκρινε οριστικά και αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού. Σπανός και Μελάς σκόραραν για το 75-48, με τον Χαριτόπουλο να φέρνει μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο τη διαφορά στους 31 πόντους, 79-48, και να γράφει τρίποντο για το 82-48 αμέσως μετά. Ο Βιδάλης μείωσε σε 82-50, με τον Μελά να σκοράρει 4 πόντους για το 87-50, πριν κλείσει το ματς ο Δασκάλου.

Για τους νικητές ο Μελάς είχε 21 πόντους, 22 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Χαριτόπουλος 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Καρυπίδης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γκοτζής 8 πόντους, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, ο Δερματίνος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τη Μ.Κ.Ο. ο Βιδάλης είχε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τουρής 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 τάπες, ο Δεληγιάννης 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ.