20.0%
52.0%
33.3%
33.3%

Ποδαρικό με νίκη έκαναν οι Kings, οι οποίοι μπορεί να μην ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα έπαιξαν απόλυτα συγκεντρωμένα, άντεξαν στην πίεση που έκαναν οι Phoenix Bums στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη με 59-58. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Bums έκαναν τρομερό ξεκίνημα και επιθετικά και αμυντικά, με αποτέλεσμα πολύ γρήγορα η διαφορά να πηγαίνει σε διψήφιο νούμερο. Ο Χαλκιόπουλος ξεκίνησε το ματς με εύστοχο τρίποντο, ο Χαριτόπουλος μείωσε σε 2-3, 2-10 με 0-7 σερί οι Παπαδόπουλος και Χαλκιόπουλος, 4-10 ξανά από τον Χαριτόπουλο, 4-13 ο Λάσπας, 6-13 ο Γκοτζής, 6-18 οι Λάσπας και Κοβάτσος, 8-18 με τον συνήθη ύποπτο Χαριτόπουλο και 8-20 με δύο βολές του Παπαδόπουλου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Kings άρχισαν να στροφάρουν επιθετικά, ενώ από τα μισά του δεκαλέπτου και έπειτα έσφιξαν και την άμυνα τους, με αποτέλεσμα να μειώνουν τη διαφορά από τους δώδεκα μέχρι και στον πόντο. Καρυπίδης, Γκοτζής και Μελισσουργός μείωσαν σε 15-20, 15-23 ο Δασκαλάκης, 18-23 ο Χαριτόπουλος, 18-25 ο Καραγιάννης, 20-25 ο Δερματίνος, 20-28 με νέο τρίποντο από τον Χαλκιόπουλο, 27-28 με 7-0 σερί οι Δερματίνος, Μελισσουργός και Γκοτζής, 27-32 με δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Χαλκιόπουλο και 29-32 από τον Δερματίνο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Kings ήταν σαρωτικοί επιθετικά, ενώ και αμυντικά έπαιζαν εξαιρετικά με αποτέλεσμα να παίρνουν εκείνοι πλέον το πάνω χέρι στο ματς. Ο Καρυπίδης ισοφάρισε σε 32-32, 32-34 ο Παπαδόπουλος, 34-34 ο Δερματίνος, 34-36 ο Δασκαλάκης, 38-36 με 4-0 οι Χαριτόπουλος και Δερματίνος, 38-38 με δύο βολές ο Κοβάτσος και 9-0 σερί από τους Μελισσουργό και Χαριτόπουλο για να κλείσουμε την περίοδο με 47-38 υπέρ των Kings.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι kings για αρκετή ώρα φαινόταν να έχουν άνετα το προβάδισμα και τη νίκη, οι Bums όμως έκαναν την αντεπίθεση τους όπως αναμενόταν και έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι. Χαριτόπουλος και Ψαθάς έγραψαν το 52-38, 52-41 ο Χαλκιόπουλος, 54-41 ο Χαριτόπουλος, 54-45 με ακόμη 4 πόντους του Χαλκιόπουλου, 55-45 ο Γκοτζής, 55-50 με 0-5 σερί οι Χαλκιόπουλος και Κοβάτσος, 57-50 ο Χαριτόπουλος, 57-52 ο Χαλκιόπουλος, 58-52 ο Γκοτζής και 58-56 οι Χαλκιόπουλος και Λάσπας με 35″ για λήξη. Άστοχη η επόμενη επίθεση των Kings, όμως ο Μελισσουργός μάζεψε ένα επιθετικό ριμπάουντ, πήγε στην γραμμή και έβαλε μια από τις δύο βολές για να κάνει το 59-56 με 11″ για λήξη. Στη συνέχεια ο έμπειρος Παπαδόπουλος πήρε φάουλ στο τρίποντο που επιχείρησε με 5″ για λήξη, όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει καθώς έβαλε 2/3 βολές (59-58). Στην επαναφορά της μπάλας οι Kings έμειναν ψύχραιμοι, απέφυγαν τις επαφές και έφυγαν από το κλειστό του Σταύρος Βενέτης με το ροζ φύλλο του αγώνα.

Για τους Kings, πέρα από τον Χαριτόπουλο, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Δερματίνος λαό Γκοτζής. Για τους Phoenix Bums ξεχώρισαν οι Χαλκιόπουλος, Παπαδόπουλος, Κοβάτσος και Λάσπας.