16.7%
73.7%
35.3%
15.8%

Σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Los Mambas του Νίκου Βουτυρά κατάφεραν να αποσπάσουν ακόμα ένα ροζ φύλλο, απέναντι στους μαχητικούς Be the bee στις λεπτομέρειες, πράγμα που μαρτυρά και το τελικό σκορ (53-47), στην 14η στροφή της φετινής λίγκας. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, με τους Los Mambas να παίρνουν ένα προβάδισμα 12 πόντων στα μέσα της 3ης περιόδου όπου το σκορ ήταν στο 37-25. Εκεί, οι Be the bee του Οικονόμου κατάφεραν να κλείσουν στα ίσα το δεκάλεπτο με ένα σερί 0-12 και μάλιστα να προσπεράσουν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με το σκορ στο 38-40. Στα τελευταία λεπτά του ματς, οι Los Mambas έδειξαν πιο συγκεντρωμένοι και στις λεπτομέρειες επικράτησαν για την 11η φετινή τους νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Be the bee να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα των Χαμηλό και Γρηγόρα για το αρχικό 0-4, ο Λούβαρης μείωσε με δίποντο στο 2-4, ενώ ο Παλαμιδάς με τον ίδιο τρόπο, διαμόρφωσε το 2-6 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα σερί 8-3 από τους Los Mambas με 4 δίποντα των Λούβαρη, Τσομπάνογλου και Καπερώνη θα τους δώσει το προβάδισμα για το 10-9, ενώ ο Παλαμιδάς με τρίποντο και δίποντο, έβαλε ξανά μπροστά τους Be the bee, με το σκορ να πηγαίνει στο 10-14. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσουν με ένα οριακό προβάδισμα οι Los Mambas, έπειτα από γκολ-φάουλ του Κουμούτση και δίποντο του Τσομπάνογλου για το 15-14 της περίοδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Los Mambas θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με 4 βολές των Κουμούτση και Σιγάλα για το 19-14, οι Be the bee θα μειώσουν με γκολ-φάουλ του Παπαφώτη για το 19-17, ενώ ένα δίποντο από τον Καραμήτρο, θα διαμορφώσει το 21-17 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Γρηγόρας με δικό του καλάθι θα καταφέρει να μειώσει στη διαφορά στους 2 πόντους και το 21-19, όμως το ημίχρονο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Μπούλης, κάνοντας έτσι στο 24-19 για την ανάπαυλα των Los Mambas.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Γρηγόρας με 2 συνεχόμενα δίποντα θα μειώσουν στον πόντο και το 24-23, οι Los Mambas θα απαντήσουν με 3 δίποντα του Καραμήτρου και θα πάνε τη διαφορά στους 7 και το 30-23, ενώ ο Παλαμιδάς με βολή, θα μειώσει στο 30-24 του ματς. Εκεί, ο Καραμήτρος με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 33-24, ο Παλαμιδάς ξανά με βολή θα ροκανίσει τη διαφορά στους 7 και το 33-25, ενώ οι Los Mambas, με 2 δίποντα των Λούβαρη και Καπερώνη, θα στείλουν τη διαφορά του ματς σε διψήφιο αριθμό (37-25).Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσουν με δίποντο του Γρηγόρα και 2 βολές, 3 βολές του Παλαμιδά και 5 πόντους του Χαμηλού, οι Be the bee θα φέρουν το ματς στα ίσα και το 37-37 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κουμούτσης με βολή θα κάνει το 38-37 των Los Mambas, ο Στραβομύτης με δική του βολή και ο Παπαφώτης με δίποντο θα βάλουν μπροστά τους Be the bee για το 38-40, ενώ ένα δίποντο μέσης απόστασης του Κουμούτση και 2 δικές του βολές, 3 πόντοι του Καραμήτρου (βολή και δίποντο) και δίποντο του Λούβαρη θα δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα του coach Βουτυρά, με το σκορ στο 47-40. Στη συνέχεια, οι Be the bee με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα από τον Παπαφώτη θα μειώσουν στο 47-42, ο Λούβαρης με 2 βολές θα γράψει το 49-42, ενώ ένα τρίποντο του Γρηγόρα, θα μειώσει τη διαφορά στους 4 και το 49-45. Εκεί, ένα γκολ-φάουλ του Κουμούτση θα κάνει το 52-45, ο Χαμηλός με εύστοχο ζεύγος βολών θα μειώσει στους 5 και το 52-47, ενώ ο Κουμούτσης με νέα βολή θα σφραγίσει το ματς στο τελικό 53-47.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Κουμούτσης Νικος ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 12 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Λούβαρης και Καραμήτρος, ενώ από τους Be the bee ξεχώρισαν οι Γρηγόρας και Χαμηλός.