12.5%
27.3%
41.5%
23.5%

Στην πρεμιέρα της Golden League οι δευτεραθλητές της Regular Season- ReTirees- και οι αντίστοιχοι του Summer League -M.K.O.- διασταύρωσαν τα ξίφη τους με στόχο το πρώτο ροζ φύλλο για τα 10 χρόνια Jumpball League. Ωστόσο η παρέα του Στόλη έδειξε να πατάει καλύτερα και πήρε μία δίκαιη νίκη.

Ο Λαδάς άνοιξε το σκορ και 3.30 λεπτά μετά την έναρξη ο Ζυγούρης έκλεψε και σκόραρε για το 2-2. Οι ReTirees με ωραίο σουτ του Γιαμαίου και baseline drive του Στόλη έκαναν το 8-4, ενώ λίγο αργότερα ο Ζυγούρης με τρίποντο ισορρόπησε το ματς (10-9). Όμως αρχικά ο Στόλης και εν συνεχεία ο Λαρεντζάκης με σουτ από τα 6,75 έκαναν το 19-11. 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου ο Βαχαβιώλος σκόραρε καλάθι και 1/1 βολή για το 19-14.

Η ανάπαυλα έκανε καλό στο Βιδάλη που ξεκίνησε με 4 πόντους το ματς για το 21-18(Επιθετικό ριμπάουντ και σουτ/ follow), όμως από ασίστ του Γιαμάιου ο Κωστούλας έγραψε το 23-18. Η ομάδα του Νίκου Κουσούλη ανέβασε στροφές και με τη συνεργασία Πλεξουσάκη-Λαδά έφτασε το +11(33-22). 30’’ πριν το ημίχρονο ο Γιαμαίος έβαλε δυναμικό ντράιβ, ενώ το 35-28 διαμόρφωσε με βολή ο Ζυγούρης.

Ο Στόλης έκανε το 39-25, ενώ μετά το καλάθι του Ασπιώτη ο Μάϊνας μας χάρισε την πρώτη τάπα του ματς με το σκορ στο 39-27. Ο Βιδάλης απέδειξε πως δεν σκοράρει μόνο από το ποστ, βάζοντας καλάθι σε αιφνιδιασμό, οι αντίπαλοι όμως έκαναν το 43-31 σε μια επίδειξη σπασίματος ζώνης, καθώς η πάσα του Στόλη έγινε καλάθι από μέση απόσταση δια χειρός Αφολάνιο. Ο Ζυγούρης σκόραρε τρίποντο για το 43-35, έμελλε όμως να είναι ο μεγάλος άτυχος του ματς καθώς μερικές φάσεις αργότερα τραυματίστηκε. Ένα σερί 10-2 από τους ReTirees, με δύο τρίποντα του Γιαμαίου και μία δικιά του ασίστ στον Στόλη, έκαναν το δεκάλεπτο 55-38.

Και αν η 3η περίοδος ήταν η πλέον παραγωγική, η 4η είχε σκοράρισμα με το σταγονόμετρο. Επιμέρους 11-4 για Μ.Κ.Ο. ο Βιδάλης σε αιφνιδιασμό σκόραρε, όμως ο Κωστούλας από μέση απόσταση έγραψε το 57-42. Λίγο νωρίτερα ο Μάϊνας χάρισε το highlight της βραδιάς με τρομερό μπλοκ. Και πάλι Κωστούλας και Βιδάλης σκόραραν , με τον 2ο να βάζει συνολικά 7 πόντους. Το τελικό σκορ,59-49, διαμόρφωσε ο Βαχαβιώλος με σουτ 1,15’ πριν την τελευταία κόρνα.

MVP του ματς ο Γιαμαίος με 14 πόντους και 7 ασίστ. Από την άλλη ο Βιδάλης σκόραρε 17 πόντους, με αρκετές ωστόσο προσπάθειες, ενώ ο Μάινας ήλεγχε την εναέρια κυκλοφορία με 4 τάπες!