20.8%
50.0%
26.8%
10.5%

Οι Μ.Κ.Ο. έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα Ευελπίδων για να κλείσουν την αυλαία των αγωνιστικών υποχρεώσεων τους με νίκη με 58-33. Με αυτή την ήττα ο Αστέρας Ευελπίδων έπεσε στο 2-2, όμως οι ελπίδες για πρόκριση είναι ακόμη ζωντανές. MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιάννης Σωτηρόπουλος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναγόπουλος άνοιξε το σκορ στο ματς, ο Σκολαρίκος απάντησε για το 2-2, 2-12 με 0-10 σερί οι Κουρής, Τσαουρδάς και Mindaugas, 8-12 οι Μητριτζίκος και Μαρσέλος με ένα τρίποντο ο καθένας, 8-14 με καλάθι του Πρατικάκη και 11-14 με ένα καλάθι του Μητριτζίκου και μια βολή του Σωτηρόπουλου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Αστέρα Ευελπίδων στο +3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βιδάλης έβαλε δύο καλάθια σερί για να δώσει προβάδισμα στους ΜΚΟ με 15-14, 15-15 με μια βολή του Mindaugas, 23-15 με 8-0 σερί οι Κοτσικογιάννης, Σωτηρόπουλος, Τουρής και Σκολαρίκος , 23-17 ο Κουρής και απάντηση με 8-0 οι Μαρσέλος και Μητριτζίκος για το τελικό 31-17 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Παναγόπουλος και Τσαουρδάς μείωσαν σε 31-22 με ένα 0-5 σερί, 46-22 με απάντηση με 15-0 σερί οι Κοτσικογιάννης, Δασκάλου, Βιδάλης και Σωτηρόπουλος και καλάθι του Παναγόπουλου για το τελικό 46-24 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κουρής μείωσε σε 46-26, 48-26 ο Δασκάλου, 48-29 με τρίποντο του Τσαουρδά, 50-29 ο Σωτηρόπουλος, 50-33 οι Μαγκώνης και Χαρμπαλής και απάντηση με 8-0 σερί οι Σωτηρόπουλος και Σκολαρίκος για το τελικό 58-33 του παιχνιδιού.

Για τους ΜΚΟ, πέρα από τον Σωτηρόπουλο, πολύ καλός ήταν και ο Βιδάλης με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισε ο Κουρής με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

9Παναγόπουλος Συμεών800041330.8020.030312021
17Mindaugas Vaiciunas31250.01520.0040.054921024