38.1%
72.2%
44.7%
30.8%

Την 11η νίκη τους κατέκτησαν τα Χαμένα Ταλέντα, αφού κατάφεραν να πάρουν το δύσκολο παιχνίδι απέναντι στους Μ.Κ.Ο. με το τελικό 50-59, στην 16η στροφή της φετινής λίγκας. Τα Χαμένα Ταλέντα μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι, έχοντας ένα καλό προβάδισμα στο ξεκίνημα, όμως οι παίκτες του coach Αβούρη, συμμάζεψαν τη διαφορά και μάλιστα προσπέρασαν στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου. Από το σημείο εκείνο, οι δύο ομάδες πήγαιναν αγκαζέ στο σκορ, όμως στα τελευταία 3 λεπτά του ματς, τα Χαμένα Ταλέντα με κρίσιμα σουτ άνοιξαν μια διαφορά την οποία οι Μ.Κ.Ο. δεν κατάφεραν να κάμψουν και έτσι έφυγαν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Βενέτης, για να διατηρηθούν στη 2η θέση της Golden.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σωτηρόπουλο Σ. να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές και τα Χαμένα Ταλέντα να μπαίνουν στο ματς με γκολ-φάουλ του Πενταγιώτη και δίποντο του Μπίλλη, για το προβάδισμα και το 2-5 του ματς. Εκεί, ο Κλωνάρης με βολή και ο Τσίνας με δίποντο θα ισοφαρίσουν στο 5-5, ο Ψημάδης με 4 βολές και τρίποντο και ο Μπίλλης με 2 δίποντα θα περάσουν ξανά μπροστά για το 5-16, ενώ οι Μ.Κ.Ο., θα απαντήσουν με 2 απανωτά δίποντα των Τσίνα και Σωτηρόπουλο Σ. για να μειώσουν παράλληλα στο 9-16 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με τρίποντο ο Πενταγιώτης, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 9-19 για τα Χαμένα Ταλέντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βιδάλης με όμορφο καλάθι στην ρακέτα θα μειώσει στο 11-19, ο Ευθυμίου θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 11-21, ενώ ένα τρίποντο από τον Σπανάκη, θα γράψει το 14-21 του ματς. Εκεί, ο Ριζούλης με δίποντο και ο Κυριακού με βολή θα διαμορφώσουν το 14-24 των Χαμένων Ταλέντων, οι Μ.Κ.Ο. θα ροκανίσουν τη διαφορά με 2 δίποντα των Τσίνα και Σωτηρόπουλο Γ. για το 18-24, ενώ ο Καραγρηγορίου με όμορφο lay up, θα γράψει το 18-26 του ματς. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο από τον Κλωνάρη θα μειώσει στο 21-26, ο Ευθυμίου με δικό του τρίποντο και βολή θα κάνει το 21-30 για τα Χαμένα Ταλέντα, με τον Βιδάλη να απαντά με δίποντο για το 23-30 του παιχνιδιού. Ένα δίποντο από τον Αντύπα θα στείλει εκ νέου τη διαφορά στους 9 πόντους και το 23-32, όμως οι Μ.Κ.Ο., θα ροκανίσουν τη διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους, έπειτα από 4 πόντους του Τσίνα (τρίποντο και βολή) και τρίποντο του Σωτηρόπουλου Γ. για το 30-32 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Μ.Κ.Ο. θα πάρουν το προβάδισμα με τρίποντο του Τσίνα για το 33-32, ο Μπίλλης με δίποντο θα βάλει ξανά μπροστά τα Χαμένα Ταλέντα για το 33-34, ενώ ο Κλωνάρης αυτή τη φορά, με δικό του δίποντο, έκανε το 35-34 για τους Μ.Κ.Ο.. Στη συνέχεια, ο Ευθυμίου με όμορφο καλάθι θα γράψει το 35-36, ο Σπανάκης με τρίποντο θα διαμορφώσει το 38-36, όμως ένα σερί από τον Ψημάδη με 7 απανωτούς πόντους, θα δώσει προβάδισμα 5 πόντων στα Χαμένα Ταλέντα, με το σκορ στο 38-43. Εκεί, ένα τρίποντο ακόμα του Σπανάκη από τη γωνία θα μειώσει στο καλάθι και το 41-43, ενώ ο Πενταγιώτης και ο Ψημάδης με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα σφραγίσουν την περίοδο στο 41-46 των Χαμένων Ταλέντων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μ.Κ.Ο. θα φέρουν το ματς στα ίσα, έπειτα από μαρκαρισμένο δίποντο του Τσίνα και τρίποντο κορυφής του Κλωνάρη για το 46-46, τα Χαμένα Ταλέντα θα απαντήσουν με 2 δίποντα των Ψημάδη και Μπίλλη, αλλά και τρίποντο από τις 45 του Πενταγιώτη για το +7 και το 46-53, με τους Μ.Κ.Ο. να μειώνουν, ύστερα από βολή του Κλωνάρη για το 47-53 του ματς. Στη συνέχεια, τα Χαμένα Ταλέντα θα απαντήσουν με βολή του Ευθυμίου για το 47-54, ο Κλωνάρης εκεί θα συνεργαστεί άψογα με τον Σωτηρόπουλο Σ. που θα βάλει το καλάθι στη ρακέτα και θα μειώσει στο 49-54, όμως ένα πολύ δύσκολο καλάθι από τον Μπίλλη με την άμυνα επάνω του, θα δώσει αέρα 7 πόντων στα Χαμένα Ταλέντα, με 1 λεπτό να απομένει για τη λήξη. Εκεί, ο Σωτηρόπουλος Σ. με βολή θα γράψει το 50-56, ενώ ο Ευθυμίου και ο Πενταγιώτης, θα σφραγίσουν το ματς με 3 εύστοχες βολές για το τελικό 50-59.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιώργος Ψημάδης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 17 πόντους, με 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 17 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τα Χαμένα Ταλέντα ξεχώρισε επιπλέον ο Πενταγιώτης, με τον Μπίλλη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Μ.Κ.Ο. σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κλωνάρης και ο Τσίνας.