23.5%
33.3%
34.9%
25.0%

Σε ένα σχετικά κλειστό παιχνίδι στο κλειστό της Καλλιθέας, τα Χώματα έκαμψαν την αντίσταση των Μ.Κ.Ο. με σκορ 50-57. Οι παίκτες των Χωμάτων απέκτησαν μια μικρή διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, και παρά το ξέσπασμα των ηττημένων στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στη νίκη, εκμεταλλευόμενοι τις βιαστικές επιλογές των Μ.Κ.Ο. στα τελευταία λεπτά. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κοντομίχος με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν μουδιασμένα και τα Χώματα να παίρνουν κεφάλι στο σκορ από νωρίς. Ο Μαρσέλος άνοιξε το σκορ για τους Μ.Κ.Ο. με τρίποντο για το 3-0, ο Δαμανάκης ισοφάρισε με καλάθι και φάουλ για το 3-3, οι Μ.Κ.Ο. πήραν προβάδισμα 7-3 με τους Βιδάλη και Μαρσέλο, τα Χώματα ισοφάρισαν ξανά σε 7-7 με τους Μπενή και Κοντομίχο κι ο Σωτηρόπουλος «άνοιξε λογαριασμό» για το 10-7. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, τα Χώματα πήραν μια μικρή διαφορά τρέχοντας ένα σερί 0-8 με τους Γκάτση, Μπενή και Κοντομίχο, με το σκορ να κλείνει στο 10-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μ.Κ.Ο προσπάθησαν να ισορροπήσουν, αλλά τα Χώματα επέβαλαν το ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά. Αρχικά, ο Γκάτσης διεύρυνε το σερί των Χωμάτων σε 0-11 (10-18 το σκορ) με δεύτερο προσωπικό του τρίποντο κι έπειτα οι Μ.Κ.Ο. μείωσαν σε 14-18 με τους Βιδάλη, Μαρσέλο. Ο Δημητριάδης, ερχόμενος από τον πάγκο, έκανε το 14-21, απάντηση από τον Βιδάλη για το 16-21 και τα Χώματα έφτασαν στο +9 (16-25) με καλάθια των Κάκκου και Πέτσα. Ο Δασκάλου με μια εύστοχη βολή έγραψε το 17-25, για να έρθουν οι Μπενής, Πέτσας και να αυξήσουν τη διαφορά στο +13 (17-30). Το ημίχρονο έκλεισε με δύο ελεύθερες βολές του Μαρσέλου για το 19-30.

Επιστροφή για τις δύο ομάδες από την ανάπαυλα, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες και τα Χώματα να διατηρούν τη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Ξεκίνημα με τρίποντο του Γκάτση για το 19-33, ο Γρηγορόπουλος απάντησε για το 21-33, ο Κοντομίχος το 21-35, σερί 4-0 για τους Μ.Κ.Ο. με τους Σωτηρόπουλο και Βιδάλη για το 25-35, ξανά ο Κοντομίχος για το 25-37, ο Βιδάλης με δύο βολές το 27-37 και με το τέταρτό του τρίποντο ο Γκάτσης «έγραψε» το 27-40. Στη συνέχεια, ο Βιδάλης, ξανά με δύο βολές, μείωσε σε 29-40 κι η διαφορά πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις για τα Χώματα με πέντε προσωπικούς πόντους του Κοντομίχου για το 29-45. Η περίοδος έκλεισε με τους Μ.Κ.Ο. να ροκανίζουν τη διαφορά μέχρι το 35-45 με τους Μητριτζίκο και Βιδάλη και να διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για νίκη.

Τέταρτη, και τελευταία περίοδος, του ματς με τους Μ.Κ.Ο. να επιχειρούν μια ύστατη προσπάθεια διεκδίκησης της νίκης, αλλά η κούραση κι ο εξαιρετικός Κοντομίχος δε βοήθησαν στην ανατροπή της κατάστασης. Ο Σωτηρόπουλος με 4 πόντους μείωσε σε 39-45, όμως ο Κοντομίχος απάντησε με δικό του σερί 0-4 για το 39-49, ο Βιδάλης έκανε το 41-49, ο Κοντομίχος αύξησε τη διαφορά στο +12 (41-53), ξανά ο Βιδάλης με μια βολή για το 42-53, κι έπειτα η διαφορά ξέφυγε στο +15 με τους Πέτσα και Κοντομίχο. Οι Μ.Κ.Ο. πίεσαν στα τελευταία λεπτά κι έτρεξαν ένα σερί 8-0 με τους Σωτηρόπουλο και Γρηγορόπουλο για το 50-57, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς δε μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Πέρα από τον Κοντομίχο, σε καλή μέρα για τα Χώματα βρέθηκε ο Στάθης Γκάτσης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους, ξεχώρισαν ο Αντώνης Βιδάλης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο κι ο Σπύρος Γρηγορόπουλος με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.