26.7%
44.4%
29.3%
16.0%

Ακόμα μία νίκη για τους Μ.Κ.Ο. για να ανέβουν βαθμολογικά στο 4-1, έπειτα και από την επικράτησή τους επί των Athens Supergrungers με το τελικό 73-44 στην 5η στροφή της Silver League. Οι Μ.Κ.Ο. μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έχτισαν από το ξεκίνημα μία διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος. Οι Athens Supergrungers δεν τα παράτησαν σε καμία πτυχή του παιχνιδιού, όμως η μεγάλη διαφορά που είχαν χτίσει οι παίκτες του coach Αβούρη, δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη από τη σημερινή αναμέτρηση.

Έναρξη του παιχνιδιού, με ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα των Μ.Κ.Ο., όπου με 3 δίποντα και 2/2 βολές των Σωτηρόπουλο, Γρηγορόπουλο και Τουρή θα κάνουν το αρχικό 8-0 στο ματς, με τους Athens Supergrungers να μπαίνουν στο παιχνίδι με 2/2 βολές του Κούρτη για το 8-2. Οι Μ.Κ.Ο. θα συνεχίσουν με δίποντα των Βιδάλη, Κιφοκέρη και Γρηγορόπουλο για να πάνε το ματς στο 14-2, ενώ ο Τσίπρας με εύστοχο δίποντο κάτω από το καλάθι θα διαμορφώσει το 14-4 στο ματς. Εκεί, ο Σκολαρίκος με τρίποντο θα κάνει το 17-4, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσουν με 2 σερί δίποντα οι Βγενόπουλος Π. και Τσίπρας για το 17-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κιφοκέρης με 2/2 βολές θα κάνει το 19-8, ο Βγενόπουλος Αλ. με δίποντο θα μειώσει σε 19-10, ενώ οι Μ.Κ.Ο. με ένα σερί 10-2 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 17 πόντους για το 29-12. Οι Athens Supergrungers με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών του Θεοδώρου θα μειώσουν σε 29-14, ο Γρηγορόπουλος με καλάθι από την αντίπαλη ρακέτα θα διαμορφώσει το 31-14, ενώ ο Αϊβαλιώτης με τρίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 14 για το 31-17. Εκεί, ο Σκολαρίκος με νέο δίποντο θα κάνει το 33-17, ο Κατσαμπάνης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 33-19, ενώ ο Βιδάλης με βολή θα γράψει το 34-19 για τους Μ.Κ.Ο.. Με βολή θα απαντήσει και ο Κούρτης, ενώ το ημίχρονο θα κλείσει με 2/4 βολές ο Σωτηρόπουλος για το 36-20 των Μ.Κ.Ο..

Στην επανάληψη, ο Δασκάλου θα κάνει το 38-20 κάτω από το καλάθι, για να απαντήσουν με 2/2 βολές και δίποντο των Αϊβαλιώτη και Θεοδώρου αντίστοιχα για το 38-24. Στη συνέχεια, Σωτηρόπουλος, Σκολαρίκος και Κωτσικογιάννης με 3 απανωτά δίποντα θα κάνουν το 44-24, ο Βγενόπουλος Π. με τρίποντο θα μειώσει σε 44-27, ενώ οι Μ.Κ.Ο. με ένα σερί 7-2 θα πάνε το ματς στους 22 για το 51-29. Εκεί, ο Κατσαμπάνης με δύσκολο τρίποντο θα κάνει το 51-32, ο Τουρης με δίποντο και ο Βιδάλης με βολή το 54-32, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Κατσαμπάνης μειώνοντας σε 54-34.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Βιδάλης με δίποντο θα κάνει το 56-34, ο Βγενόπουλος Π. και ο Κούρτης με δίποντο και γκολ-φάουλ θα μειώσουν σε 56-39, ενώ ο Βιδάλης με βολή αυτή τη φορά θα διαμορφώσει το 57-39 στο ματς. Εκεί, ο Κατσαμπάνης με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 57-42, ο Γρηγορόπουλος με γκολ-φάουλ θα γράψει το 60-42 και ο Θεοδώρου θα ευστοχήσει σε δίποντο για το 60-44. Οι Μ.Κ.Ο. θα ανοίξουν τη διαφορά με ένα σερί 13-0 στα τελευταία 3 λεπτά, με το σκορ να κλείνει στο 73-44.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Στέργιος Σκολαρίκος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 16 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 22 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Σκολαρίκου από τους Μ.Κ.Ο. ξεχώρισε και ο Σωτηρόπουλος, με τον Γρηγορόπουλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Athens Supergrungers σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κατσαμπάνης και ο Βγενόπουλος.