52.9%
40.0%
28.2%
25.0%

Χωρίς να αντιμετωπίσουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, οι Μ.Κ.Ο. κατάφεραν να πάρουν ακόμα μία νίκη στη φετινή σεζόν, αφού επικράτησαν με το τελικό 61-32, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Silver League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μόνο στο 1ο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ανοίγει από τη 2η περίοδο και μετά, για να τη διατηρήσουν μέχρι και το τέλος και να ανέβουν πλέον στην 3η θέση μαζί με την Partouzan.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ανδρεαδάκη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Μ.Κ.Ο. να παίρνουν το προβάδισμα στη συνέχεια με 2/2 βολές του Κιφοκέρη και δίποντο του Σκολαρίκου για το 4-2 του ματς. Εκεί, ο Κυνηγόπουλος με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 4-4, ενώ ένα σερί 8-2 των Μ.Κ.Ο. θα ανοίξει τη διαφορά στους 6 για το 12-6 στο παιχνίδι. Με δίποντο του Ανδρεαδάκη και τρίποντο του Σκλαβενίτη, οι Miners θα ροκανίσουν τη διαφορά στον πόντο για το 12-11, με τον Κιφοκέρη με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα να σφραγίζει το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-11 για τους Μ.Κ.Ο..

Σο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μ.Κ.Ο. θα ανοίξουν τη διαφορά στους 7 πόντους με δίποντο του Σκολαρίκου και 2/2 βολές του Κιφοκέρη για το 18-11, ο Σκλαβενίτης με εύστοχο ζευγάρι βολών θα μειώσει σε 18-13, ενώ οι Μ.Κ.Ο. με ένα σερί 5-0 θα στείλουν το ματς στους 10 πόντους με 2/2 βολές του Κιφοκέρη και τρίποντο του Σωτηρόπουλου για το 23-13 στο παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Σκλαβενίτη για τους Miners και δίποντο απάντηση του Βιδάλη για τους Μ.Κ.Ο. με το σκορ της ανάπαυλας να είναι στο 25-15.

Στην επανάληψη, οι Μ.Κ.Ο. θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς με 2 τρίποντα των Μητριτζίκο, Σωτηρόπουλο και δίποντο του Βιδάλη για να διαμορφώσουν το 33-15, οι Miners θα βρουν σκορ με μακρινό τρίποντο του Σκλαβενίτη που θα μειώσει σε 33-18, όμως ο Μητριτζίκος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, κάνοντας το 36-18 στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, ο Σιούτης με εύστοχο ζευγάρι βολών θα μειώσει σε 36-20, ενώ ο Σκολαρίκος και ο Γρηγορόπυλος με 2 δίποντα θα κάνουν το 40-20, με τον Γιαλαμά να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 40-22, έπειτα από fade away shot.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Miners θα μειώσουν με 2 δίποντα των Σιούτη και Παπαδόγιαννη για να κάνουν το 40-26, όμως οι Μ.Κ.Ο. θα τρέξουν ένα μεγάλο σερό 11-0 και θα στείλουν το ματς στους 25 πόντους με το σκορ στο 51-26. Εκεί, ο Σιούτης με δίποντο μέσης απόστασης θα κάνει το 51-28, ο Κιφοκέρης, ο Βιδάλης και ο Σωτηρόπουλος με 2 δίποντα και τρίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 58-28, ο Μόνος με τον Παπαδόγιαννη θα μειώσουν σε 58-32 και ο Σωτηρόπουλος με νέο τρίποντο το τελικό 61-32.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιάννης Σωτηρόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 18 πόντους, με 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 5 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 23 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Μ.Κ.Ο. ξεχώρισε επιπλέον ο Κιφοκέρης, με τον Βιδάλη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Miners σε καλή μέρα βρέθηκε ο Σιούτης και ο Σκλαβενίτης.