20.8%
50.0%
25.0%
29.2%

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Silver κατάφερε να πάρει η Partouzan κερδίζοντας την ΜΚΟ με 49-55, σε ένα ματς όπου από την αρχή ως το τέλος βλέπαμε τιτανομαχίες μέσα στη ρακέτα. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Τρανούδης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως “κρύες” με αποτέλεσμα το σκορ να κυμαίνεται χαμηλά. Σωτηρόπουλος και Αντωνόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι για το 4-0, 4-2 ο Τρανούδης, 7-2 με γκολ φάουλ ο Αντωνόπουλος, απάντηση με 0-8 σερί για το 7-10 οι Τρανούδης, Παυλόπουλος και Πνευματικός και μια βολή από τον Σωτηρόπουλο για το τελικό 8-10 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Partouzan έκανε καλό ξεκίνημα και προσπάθησε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας, όμως πολύ γρήγορα η ΜΚΟ μάζεψε το σκορ. Ρηγανάκος και Καρατζάς έγραψαν το 8-13, 10-13 από τον Αντωνόπουλο, 10-16 με τρίποντο ο Πνευματικός, 11-16 από τον Μαρσέλο, 11-18 ο Καρυοφύλλης με ωραία ενέργεια, 13-18 από τον Κοντίνο, 13-20 ξανά από τον Καρυοφύλλη και απάντηση με 7-0 από την ΜΚΟ με δράστες τους Κοντίνο, Σωτηρόπουλο και Γρηγορόπουλο για το 20-20. Στη συνέχεια ο Ζησιάδης με ένα τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά την Partouzan με 20-23 και ο Μαρσέλος μείωσε με μια βολή του στο τελικό 21-23 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν το πιο παραγωγικό ρους επιθετικά δεκάλεπτο. Η ΜΚΟ συνεχίζοντας δυνατά από το τέλος του ημιχρόνου πήραν προβάδισμα το οποίο έφτασε μέχρι και τους 6 πόντους, όμως η αντίδραση ήρθε άμεσα από την ομάδα του Δημήτρη Καραδήμα. Ο Μαρσέλος έγραψε το 24-23, 24-25 ο Παυλόπουλος, 31-25 με 7-0 σερί οι Σωτηρόπουλος και Κοντίνος, απάντηση με το ίδιο σερί η Partouzan με τους Πνευματικό, Καρυοφύλλη και Παυλόπουλο, 33-32 ο Κοντίνος ξανά, 33-37 με 0-5 δια χειρός Καραδήμα, 35-37 ο Μαρσέλος, 35-38 ο Καρυοφύλλης, 36-38 ο Σωτηρόπουλος, 36-39 ο Παυλόπουλος, 38-39 ο Αντωνόπουλος για την ΜΚΟ και μια βολή του Ζησιάδη για το τελικό 38-40 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η Partouzan έκανε άλλο ένα ξέσπασμα, πήρε διαφορά τριών κατοχών και στη συνέχεια άντεξε στην πίεση της ΜΚΟ με αποτέλεσμα να φεύγει νικήτρια και να παίρνει το πρώτο της ροζ φύλλο για τη νέα σεζόν. Ο Κοντίνος ισοφάρισε σε 40-40, οι Τρανούδης και Καρυοφύλλης απάντησαν με 0-9 σερί για το 40-49, 43-49 ο Σωτηρόπουλος, 43-52 οι Ρηγανάκος και Ζησιάδης, 46-52 οι Κοντίνος και Γρηγορόπουλος, 46-53 ο Ζησιάδης, 49-53 ο Σωτηρόπουλος και δύο βολές από τον Καρατζά για το τελικό 49-55 του παιχνιδιού.

Για την Partouzan, πέρα από τον Τρανούδη, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Παυλόπουλος και Πνευματικός. Για την ΜΚΟ ξεχώρισαν οι Σωτηρόπουλος, Κοντίνος και Αντωνόπουλος.