5.6%
77.8%
40.4%
14.3%

Οι Phoenix Bums συνεχίζουν ακάθεκτοι την καλή τους πορεία στο φετινό Summer, αφού κέρδισαν τους ΜΚΟ με 57-43 επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό από νωρις στο παιχνίδι. MVP του αγώνα ήταν ο Σταύρος Φωτόπουλος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Bums μπήκαν κατευθείαν πολύ δυναμικά, πήραν μια διαφορά και την μεγάλωναν συνεχώς. Μοσκόφογλου, Φωτόπουλος και Παπαδόπουλος ξεκίνησαν με 8-0, 8-2 ο Γρηγορόπουλος, 12-2 οι Φωτόπουλος και Παπαντωνίου, 12-4 ο Τουρής, 14-4 ο Παπαδόπουλος, 14-6 ο Μαρσέλος, 19-6 οι Παπαντωνίου και Χουλιάρας, 19-7 ο Βιδάλης και 21-7 ο Κοβάτσος για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ΜΚΟ άρχισαν να παίρνουν μπρος αμυντικά, όμως επιθετικά ήταν αρκετά περιορισμένοι και δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά. Ο Μοίρας έγραψε το 22-7, 22-8 ο Γρηγορόπουλος, 29-8 οι Σαμαντάς και Φωτόπουλος, 29-12 οι Γρηγορόπουλος και Τουρής, 31-12 ο Παπαντωνίου, 31-17 οι Κοντίνος και Βιδάλης και 33-17 ο Φωτόπουλος για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν σχεδόν ίσα, κάτι που φυσικά συνέφερε τους Bums καθώς εκείνοι ήταν μπροστά με πάνω από 10. Ο Βιδάλης μείωσε σε 33-19, 36-19 ο Παπαδόπουλος, 36-25 οι Τουρής Γρηγορόπουλος και Μαρσέλος, 38-25 ο Μοσκόφογλου, 38-28 ο Τουρής ξανά, 40-28 ο Μοσκόφογλου, 40-30 οι Γρηγορόπουλος και Κοκοτσής, 45-30 οι Καδάς και Φωτόπουλος, 45-32 ο Μαρσέλος και 47-32 ο Μοσκόφογλου στο Buzzer της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο σενάριο, με τους Bums δηλαδή να συνεχίζουν να διαχειρίζονται το προβάδισμα τους και να φτάνουν τελικά στην άνετη νίκη. Ο Μοίρας έγραψε το 49-32, 49-34 ο Βιδάλης, 51-34 ο Χουλιάρας, 51-38 οι Γρηγορόπουλος και Βιδάλης, 53-38 ο Μοίρας, 53-40 ο Κοντίνος, 55-40 ο Παπαδόπουλος, 55-43 ο Κοντίνος ξανά και 57-43 από τον Παπαντωνίου για να σημειωθεί το τελικό σκορ του αγώνα.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Φωτόπουλο, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Μοσκόφογλου, Παπαντωνίου και Παπαδόπουλος. Για τους ΜΚΟ ξεχώρισαν οι Τουρής, Βιδάλης και Γρηγορόπουλος.