34.5%
76.5%
28.6%
15.0%

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Summer οι Μ.Κ.Ο., αφού επικράτησαν με 66-46 των Reapers στην 1η αγωνιστική της Division 1. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά μέχρι το πρώτο ημίχρονο, όμως από το 3ο δεκάλεπτο και μετά, οι Μ.Κ.Ο. εκμεταλλεύτηκαν τις λύσεις που είχαν στην περιφέρεια και την ρακέτα, αλλά και με πολύ καλή άμυνα, άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς και υπέταξαν τους ελλιπείς Reapers στην ήττα, που ξεκίνησαν με το αριστερό το καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σωτηρόπουλο να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Παπαϊωάννου να βάζει την ομάδα του στο ματς με 2 δίποντα για το προβάδισμα και το 3-4. Εκεί, ο Κιφοκέρης Β. με 2/2 βολές θα γράψει το 5-4 των Μ.Κ.Ο., ο Παπαϊωάννου με εύστοχο τρίποντο και ο Κεραμάρης με 2/2 βολές θα βάλουν μπροστά ξανά την ομάδα τους για το 5-9, ενώ ο Τσίνας με ένα εύστοχο σουτ μέσης απόστασης, θα μειώσει στο 7-9 του ματς. Στη συνέχεια, 2 ακόμα βολές του Κεραμάρη θα πάνε το ματς στο 7-11, ο Τσίνας με τρίποντο θα απαντήσει και θα μειώσει στον πόντο για το 10-11, ενώ ένα μίνι σερί 1-5 από τους Reapers, με δίποντο του Ορφανού και τρίποντο του Μιχαηλίδη θα στείλουν τη διαφορά στους 5 και το 11-16. Με ένα τρίποντο – απάντηση από τον Σωτηρόπουλο Γ. θα μειώσει στο 14-16, ο Ορφανός με έμμεσο τρίποντο θα γράψει το 14-19, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με βολή ο Τσίνας και δίποντο ο Κλωνάρης, μέχρι και το 17-19 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σωτηρόπουλος Γ. με τρίποντο θα βάλει μπροστά τους Μ.Κ.Ο. με το 20-19, ο Ορφανός με όμορφο δίποντο θα γράψει το 20-21, ενώ οι Μ.Κ.Ο. θα τρέξουν ένα γρήγορο 9-0 με 4 πόντους του Μπρίκου, 2 του Κλωνάρη και από 1 βολή των Κιφοκέρη Σ. και Σωτηρόπουλο Γ. για το +7 και το 28-21 της ομάδας του coach Αβούρη. Εκεί, οι Reapers θα αντιδράσουν με 3 δίποντα των Μιχαηλίδη και Ορφανό για να μειώσουν στον πόντο και το 28-27, ο Τσίνας με γκολ-φάουλ μέσης απόστασης θα κάνουν το 31-27, ενώ ο Παπαϊωάννου με εύστοχη βολή, θα κλείσει το ημίχρονο, με το σκορ στο 31-28 για τις δύο ομάδες.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Μ.Κ.Ο. θα τρέξουν ένα μεγάλο σερί 9-2 με τρίποντο του Σωτηρόπουλου Γ., 2 δίποντα των Σωτηρόπουλο Σ. και Τσίνα αλλά και 2 βολές του Κλωνάρη για το 40-30, ο Παπαϊωάννου με όμορφο καλάθι και φάουλ θα μειώσει στο 40-33, ενώ ένα τρίποντο του Τρανούδη, θα διαμορφώσει το 43-33 των Μ.Κ.Ο.. Εκεί, ένα δίποντο και ένα τρίποντο από τους Παπαϊωάννου και Αβαρκιώτη θα μειώσουν τη διαφορά στους 5 και το 43-38, όμως το δεκάλεπτο έκλεισε με 6 πόντους ο Τσίνας και τρίποντο ο Κιφοκέρης Σ. για το 52-38 του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μ.Κ.Ο. θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με 5 πόντους του Τρανούδη και 4 του Κιφοκέρη Β. για το 61-38, ο Παπαϊωάννου με δίποντο μέσης απόστασης θα μειώσει στο 61-40, ενώ ο Τρανούδης, με τρίποντο, θα διαμορφώσει το 64-40 του ματς. Εκεί, ο Παπαϊωάννου με 2 βολές θα μειώσει στο 64-42, ο Σωτηρόπουλος Σ. θα απαντήσει με δίποντο για το 66-42, ενώ ο Παπαϊωάννου θα σφραγίσει την αναμέτρηση με 4/4 εύστοχες βολές για το τελικό 66-46.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Κιφοκέρης ο οποίος σταμάτησε στους 7 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Σωτηρόπουλος Σ., Τσίνας και Κλωνάρης, ενώ από τους Reapers ξεχώρισε η προσπάθεια των Παπαϊωάννου και Μιχαηλίδη.