33.3%
54.2%
37.5%
7.1%

Οι Miners πήραν μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, την οποία μπόρεσαν να διαχειριστουν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, για να πάρουν το πρώτο τους φετινό ροζ φύλλο με 58-66 κόντρα στον πολύ δυνατό Αστέρα Ευελπίδων. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Τζαβάρας με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς στις δύο ομάδες, με το ματς να πηγαίνει καλάθι καλάθι και τους Miners να δείχνουν στον Αστέρα Ευελπίδων πως το βράδυ θα είναι δύσκολο. Ο Βασίλης Μαγκώνης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Τουμπακάρης ισοφάρισε και ο Θανάσης Μαγκώνης έβαλε τρίποντο για το 2-5. Δύο βολές του Χρονόπουλου για το 4-5, 4-7 ξανά από καλάθι του Βασίλη Μαγκώνη και 8-7 με τους Τουμπακάρη και Χρονόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι. Καλάθι ξανά από τον Βασίλη Μαγκώνη για το 8-9, 12-9 από τους Ράπτη και Τζαβάρα και 12-12 με τον Θανάση Μαγκώνη να βάζει μια βολή και ένα καλάθι. Το τελικό 14-12 της περιόδου το έγραψε ο Γιαννάκης με 2/2 βολές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Miners είχαν επίθεση φωτιά, έπαιζαν την άμυνα που ξέρουν και έβαλαν πολύ γερές βάσεις για να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη. Μόνος και Γιαννάκης έγραψαν το 19-12, 19-14 από τον Θανάση Μαγκώνη και 22-14 με τρίποντο του Τζαβάρα. Μια βολή του Λάκουρα για το 22-15, 25-15 από τον Γιαννάκη, 25-17 από τον Βασίλη Μαγκώνη, απάντηση με 5-0 οι Γιαννάκης και Τζαβάρας για το 30-17 και 30-19 από τον Ευθυμιάδη. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Γιαννάκη για το 34-19, 34-22 από τους Μαγκώνη και Λάκουρα και 36-22 από τον Τζαβάρα. Στους 12 ξανά το ματς από τον Λάκουρα, άμεση απάντηση από τον Γιαννάκη για το 38-24 και 38-27 από τους Μαγκώνη και Λάκουρα για να κλείσουμε ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αστέρας Ευελπίδων έκανε καλά αυτό που ξέρει και τον χαρακτηρίζει, δηλαδή την πίεση σε όλο το γήπεδο, με αποτέλεσμα να μην δεχθεί καλάθι για πάνω από πέντε λεπτά στην περίοδο και να μειώσει αρκετά, όμως στη συνέχεια οι Miners βρήκαν αντίδοτο, πήραν κάποια σημαντικά καλάθια από τον Γιαννάκη και κράτησαν τη θέση του οδηγού στο ματς. Λάκουρας, Μαγκώνης και Ανδρεόπουλος μείωσαν σε 38-34, 42-34 από τον Γιαννάκη και 42-35 με μια βολή ο Ευθυμιάδης. Καλάθι του Μόνου με ωραία ατομική ενέργεια για το 44-35, 44-37 με δύο βολές του Λάκουρα και 47-37 με τρίποντο ο Γιαννάκης. Φραγκίστας και Θανάσης Μαγκώνης μείωσαν σε 47-40, ο Χρονόπουλος όμως έβαλε καλάθι στο buzzer της περιόδου για να γράψει το 49-40 και να δωσει ένα πολύ δυνατό προβάδισμα στην ομάδα του για την τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Miners απειληθηκαν αρκετά από τον Αστέρα Ευελπίδων, με το ματς να φτάνει μεχρι και στους 4 πόντους, όμως οι Ράπτης και Μόνος ήταν ψυχραιμοι στις βολές των τελευταίων λεπτών και οι Miners κέρδισαν το ματς. Τρίποντο του Γιαννάκη για το 52-40, 52-42 από τον Μαγκώνη και 54-42 από τον Τζαβάρα Ευθυμιάδης και Βασίλης Μαγκώνης μείωσαν σε 54-46, Τζαβάρας και Τουμπακάρης απάντησαν με δικό τους 4-0 για το 58-46 και 58-48 από τον Θανάση Μαγκώνη. Καλάθι του Γιαννάκη για το 60-48, 60-56 με ένα 0-8 οι Ευθυμιάδης, Λάκουρας και Θανάσης Μαγκώνης και 63-56 με μια βολή του Μόνου και δύο του Ράπτη. Σε 63-58 μείωσε ο Ευθυμιάδης 38″ πριν το τέλος, όμως στη συνέχεια οι Miners έκαναν ότι έπρεπε από τη γραμμή των βολων, με τους Μόνο και Ράπτη να γράφουν μια και δύο αντίστοιχα για να σημειωθεί το τελικό 66-58.

Για τους Miners, πέρα από τον Τζαβάρα, καταπληκτική εμφάνιση έκανε και ο Γιαννάκης. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισαν οι Θανάσης Μαγκώνης, Βασίλης Μαγκώνης και Λάκουρας.