7.7%
47.1%
45.5%
5.6%

Οι Ξεφτιλάιζερς επικράτησαν δύσκολα των Miners και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Miners μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά οι πολλές απουσίες τους κόστισαν με αποτέλεσμα νικητές να φύγουν οι Ξεφτυλάιζερς από το κλειστό της Νήαρ Ηστ. MVP του αγώνα ήταν ο Αχιλλέας Τυπάλδος με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασσίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Miners να μπαίνουν πιο δυνατά και τον Σιούτη να ανοίγει το σκορ για το 2-0. Ο Τσίτσος ισοφάρισε σε 2-2, ο Σκλαβενίτης έκανε το 4-2 και ο Δεδούσης με μια βολή μείωσε σε 4-3. Οι Miners θα προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 11-5, έπειτα από ένα επιμέρους σκορ 7-2 υπέρ τους.

Οι Ξεφτιλάιζερς “ξύπνησαν” στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 0-9 πέρασαν μπροστά στο σκορ 11-14, με τους Miners να αντιδρούν και να κάνουν το 145-14, έπειτα από καλάθια των Σκλαβενίτη και Σιούτη. Με νέο σερί 0-8 οι Ξεφτιλάιζερς έκαναν το 15-22, ενώ το ημίχρονο έκλεισε έπειτα από καλάθι του Χαραλάμπου με σκορ 17-22.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Χαραλαμπόπουλο να κάνει το 17-24, για να απαντήσει ο Ράπτης για το 19-24. Ο Τσίτσος έκανε το 19-26, ο Σκλαβενίτης μείωσε με δυο βολές σε 21-26, ενώ ο Τσίτσος με καλάθι και ο Ρούσσος με γκολ-φάουλ έκαναν το 21-31. Ο Σιούτης μείωσε με δυο καλάθια σε 25-31, αλλά οι Ξεφτυλάιζερς με σερί 0-10 ξέφυγαν στο σκορ 25-41, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με βολή του Ράπτη και τρίποντο του Χαραλάμπου για το 29-41.

Οι Miners συνέχισαν το σερί τους και στο τέταρτο δεκάλεπτο τρέχοντας συνολικά ένα σερί 14-0 (10-0 στην τέταρτη περίοδο), φτάνοντας έτσι σε απόσταση καλαθιού και σκορ 39-41. Ο Γιώργος Τυπάλδος με έμμεσο τρίποντο έκανε το 39-44, ο Χαραλάμπου μείωσε σε 41-44, ενώ Ρούσσος και Κονιδάρης ευστόχησαν σε μια και δυο βολές αντίστοιχα για το 41-47. Ο Σκλαβενίτης μείωσε σε 43-47, ενώ το παιχνίδι τελείωσε έπειτα από δυο εύστοχες βολές του Γιώργου Τυπάλδου για το τελικό 43-49.