19.2%
71.4%
35.7%
16.7%

Ο Άρειος Πάγκος κέρδισε το ντέρμπι κόντρα στους MyRema State Warriors καλύπτοντας και τη διαφορά, αφού είχε χάσει με 5 πόντους στον πρώτο γύρο και τώρα κέρδισε με 44-50, για να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου έχοντας πλέον το πάνω χέρι στην ισοβαθμία. MVP του αγώνα ήταν ο Ιάσονας Καλαθάς με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 7 κλεψίματα.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι ο Άρειος Πάγκος έχει έρθει πιο έτοιμος από τους MyRema State Warriors στο ντέρμπι, παίζοντας ψυχωμένα από το πρώτο λεπτό. Ο Βερύκιος άνοιξε λογαριασμό στο ματς με ένα τρίποντο, 3-4 οι Αργύρης και Στρούζας, 5-4 ο Κυριάκου, 5-11 με 0-7 σερί οι Αργύρης και Στρούζας ξανά, 7-11 ο Παληβογιάννης, 7-16 οι Αργύρης και Αθανασόπουλος με άλλο ένα μικρό σερί και 8-16 ο Βερύκιος με μια βολή για να γράψει το τελικό της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρειος Πάγκος συνέχισε να διαχειρίζεται σωστά το ματς, έτρεχε το γήπεδο και σε συνδυασμό με κάποια σουτ από την περιφέρεια άνοιξε ακόμα πιο πολύ τη διαφορά. Ο Καλαθάς έγραψε το 8-19, 9-19 ο Μαυρωνάς, 9-22 ξανά με τρίποντο ο Καλαθάς, 11-22 ο Κυριάκου, 11-24 ο Καλλιώρας, 13-24 ο Πεδακάκης, 13-26 ο Καλλιώρας ξανά, 17-26 οι Πεδακάκης και Μαυρωνάς βάζοντας από ένα καλάθι, 17-29 με τρίποντο ο Καλλιώρας, 19-29 ο Κυριάκου και 19-32 οι Καλαθάς και Αργύρης για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι MyRema έκαναν την πρώτη αντεπίθεση τους, ο Άρειος Πάγκος όμως κάλεσε έγκαιρα ένα time out, το οποίο συντόνισε ξανά τους παίκτες του για να ανοίξει και πάλι η διαφορά στους 10+. Τρία συνεχόμενα τρίποντα του Βερύκιου έφεραν το ματς στο 28-32, 28-40 με 0-8 οι Μαυρόπουλος και Αργύρης, 29-40 ο Πεδακάκης και 29-44 ο Αθανασόπουλος με δύο προσωπικά καλάθια για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο με τον Άρειο Πάγκο να έχει για τα καλά το πάνω χέρι στο ματς.

Στην τελευταία περίοδο οι MyRema State Warriors έκαναν άλλη μια προσπάθεια, έσφιξαν για τα καλά την άμυνα τους, όμως δεν μπόρεσαν να μειώσουν τόσο ώστε να αγχώνουν τον αντίπαλο. Ο Πεδακάκης έγραψε το 31-44, 31-46 ο Καλαθάς, 33-46 ο Κυριάκου, 33-48 ο Αργύρης, 42-48 με 9-0 σερί οι Κυριάκου, Πεδακάκης και Μαυρωνάς, 42-50 ο Μαυρόπουλος και δύο βολές στο τέλος από τον Κυριάκου για το τελικό 44-50 του αγώνα.

Για τον Άρειο Πάγκο, πέρα από τον Καλαθά, σε καλό βράδυ βρέθηκε και ο Αργύρης, ενώ μεγαλη συγκομιδή στη νίκη είχε και ο Μαυρόπουλος. Για τους MyRema State Warriors ξεχώρισαν οι Κυριάκου και Βερύκιος.