22.2%
47.4%
33.3%
18.2%

Οι Desperado, αν και μετρούσαν πολλές απουσίες ξανά, έδειξαν να έχουν μεγαλύτερη θέληση και ενέργεια και κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στην φετινή σεζόν κόντρα στους MyRema State Warriors με 48-57. MVP του αγώνα ήταν ο Αποστόλης Κρητικός με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν ένα “φοβισμένο” και αναγνωριστικό ξεκίνημα με το σκορ να μένει χαμηλά. Ο. Κυριάκου ξεκίνησε το ματς με 4-0, 4-2 ο Σεφέρης, 7-2 ο Κοντογιώργος, 7-5 ο Μαρκοπουλιώτης, 9-5 ο Κυριάκου ξανά, 9-6 ο Γεωργακόπουλος, 11-6 ο Αγγελομάτης με δύο βολές και 11-8 από τον Γεωργακόπουλο ξανά για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς καλύτερες, βρήκαν ρυθμό και έτρεχαν με επιτυχία βάζοντας τα εύκολα καλάθια. Ο Κυριάκου έγραψε το 13-8, 13-10 οι Κρητικός και Σεφέρης, 15-10 ο Σπυρόπουλος, 15-12 ξανά οι Κρητικός και Σεφέρης, 18-12 ο Κουρέτσης, 18-16 οι Γεωργακόπουλος και Σεφέρης, 20-16 ο Κυριάκου με δύο βολές, 20-18 ο Βαβίζος, 22-18 ο Κυριάκου, 22-22 οι Σεφέρης και Κρητικός, 24-22 ο Κυριάκου, 24-25 μς γκολ φάουλ ο Σεφέρης, 26-25 ο Αγγελομάτης, 26-27 ο Κρητικός, 28-27 ξανά ο Αγγελομάτης και 28-30 με τρίποντο του Σεφέρη στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Desperado ξεκίνησαν δυνατά με κάποιες άμυνες, οι οποίες έδωσαν ψυχολογία και επιθετικά με αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Σεφέρη να αρχίζει να χτιζει μια διαφορά “μαξιλάρι ασφαλείας”. Ο Μαρκοπουλιώτης έβαλε μια βολή για το 28-32, 29-32 ο Πέτρου, 29-40 με ένα 0-8 οι Μαρκοπουλιώτης, Γεωργακόπουλος και Κρητικός, 32-40 ο Μπακάλης, 32-47 οι Γεωργακόπουλος Σεφέρης και Κρητικός με ακόμη ένα 0-7 σερί και 36-47 από τους Μπακάλη και Κυριάκου για να κλείσουμε και την τρίτη περίοδο του αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι MyRema έκαναν την αντεπίθεση τους, μείωσαν μέχρι και στους 4, όμως σε εκείνο το σημείο οι Desperado έδειξαν ψυχραιμία και με κάποια μεγάλα σουτ καθάρισαν το ματς. Κοντογιώργος και Κυριάκου μείωσαν σε 41-47, 41-49 ο Μαρκοπουλιώτης, 45-49 οι Κυριάκου και Πέτρου, 45-50 ο Γεωργακόπουλος, 46-50 ο Κυριάκου, 46-53 ο Κρητικός και 48-55 με τις δύο ομάδες να βάζουν από ένα καλάθι. Το τελικό 48-57 του αγώνα το σημείωσε ο Γεωργακόπουλος.

Για τους Desperado, πέρα από τον Κρητικό, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Σεφέρης και Γεωργακόπουλος. Για τους MyRema State Warriors ξεχώρισαν οι Κυριάκου και Αγγελομάτης.