20.0%
56.3%
32.7%
0.0%

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, οι MyRema State Warriors θα πάρουν τελικά το ροζ φύλλο για να ζευγαρώσουν τις νίκες τους στην Rising League έναντι των The Saints με 45-43 οι οποίοι θα γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα για φέτος στο πρωτάθλημα. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα δεν επέτρεψαν να γνωρίζουμε από νωρίς το αποτέλεσμα, κρατώντας σε αγωνία παίχτες, προπονητές  και κοινό.

Ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου και οι MyRema S.W. θα πάρουν ένα προβάδισμα 5-2 με 5 συνεχόμενους πόντους του Βερύκιου με τους The Saints να αντιδρούν στην συνέχεια και με ομαδικότητα και συλλογικότητα να φτάνουν τους MyRema S.W. και μάλιστα να προσπερνούν με 7-9 λίγο πριν την λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Ο Κυριακού όμως θα απαντήσει στο σερί των The Saints για να κάνει το 9-9 στην λήξη της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε πάλι εναλλαγές στο προβάδισμα με τους MyRema S.W. να ξεφεύγουν για λίγο με σκορ 14-11 για να απαντήσουν στην συνέχεια οι The Saints με ένα σερί 4-0 κάνοντας το 14-15 υπέρ τους. Ήταν η σειρά των MyRema S.W. να απαντήσουν με τον Μπακάλη αυτή τη φορά σκοράροντας σε 2 συνεχόμενα τρίποντα, το πρώτο για το 19-17 και το δεύτερο 20’’ για την λήξη του ημιχρόνου για να πάρει το προβάδισμα η ομάδα των MyRema S.W. με 22-19.

Επιστροφή στο  δεύτερο ημίχρονο με ακόμα ένα τρίποντο για τους MyRema S.W. και 25-19 στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου. Οι The Saints όμως με πολύ καλή άμυνα και μεστή επίθεση κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και μάλιστα να προσπεράσουν με ένα σερί 9-0 από τους Νιάρχο, Μαλινδρέτο και Τσατσαρούνο για το 25-28. Στο σημείο εκείνο και μετά το timeout των MyRema S.W. ένα σερί 13-2 θα φέρει τους MyRema σε μία διαφορά ασφαλείας για να τελειώσει η 3η περίοδος 38-30.

Στην τελευταία περίοδο οι The Saints φαίνεται να το ήθελαν πολύ και προσπάθησαν πολύ για να μειώσουν την διαφορά όμως Μαυρωνάς και Σταυρίδης δεν θα τους το επιτρέψουν τόσο εύκολα διατηρώντας την διαφορά με σκορ 43-35. Το ξέσπασμα των The Saints δεν θα αργούσε και πολύ με τους Σαρδιανό, Μαλινδρέτο και Νιάρχο να φαίρνουν το ματς στον πόντο και στο 44-43. Μία άστοχη βολή του Νιάρχου στο τέλος και μία εύστοχη του Μαυρωνά μετά τις αλλεπάλληλες τεχνικές ποινές θα διαμορφώσουν το τελικό 45-43.

MVP της αναμέτρησης ο Μαυρωνάς που με ηρεμία οργάνωσε το παιχνίδι και κατάφερε να σκοράρει 12 πόντους. Πολύ βοηθητικοί και οι Βερύκιος (8 πόντους, 2 ριμπάουντ), Ίσσαρης (10 ριμπάουντ), Κυριακού(4 πόντους, 6 ριμπάουντ), Πανταζόπουλος (7 ριμπάουντ) και Σταυρίδης με 6 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο απολαυστικός Μαλινδρέτος που τα έβαζε από όπου ήθελε πετυχαίνοντας 19 πόντους και μαζεύοντας και 7 ριμπάουντ.