28.6%
63.6%
62.5%
32.3%

Πολύ δυνατό ματς μεταξύ των δύο ομάδων στην Ριζούπολη για την 10η αγωνιστική της Golden League με τους Nothing But Net να παίρνουν μία μεγάλη νίκη σε ένα πολύ αμφίρροπο ματς από την αρχή έως το τέλος του με τρομερό buzzer beater του Αλέξανδρου Δημητρίου που διαμόρφωσε το τελικό 85-84.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού με τον Δημητρίου Α. να ανοίγει το σκορ με το πρώττο καλάθι του παιχνιδιού και τον Δρελιώζη να ισοφαρίζει με εύστοχο δίποντο για το 2-2. Ο Κοτσίφης θα ευστοχήσει σε ένα τρίποντο για το 5-2 για να προσθέσει ο Δημητρίου Α. ακόμα ένα δίποντο για το 7-2. Το 7-4 θα κάνει ο Γεωργόπουλος με δίποντο για να απαντήσει ο Ράπτης με τον ίδιο τρόπο και τον Δρελιώζη να ευστοχεί σε 2/2 βολές για το 12-7. Η Xavalencia θα μειώσει ξανά σε 12-10 με τον Χαρίση να ευστοχεί στο πρώτο του τρίποντο στην αναμέτρηση και τους Δημητρίου Α., Δημητρίουη Χ. να μεγαλώνουν την διαφορά στους 6 πόντους για το 18-13. Το 18-16 θα κάνει ο Χαρίσης με νέο τρίποντο με τον Δημητρίου Χ. να ευστοχεί σε δίποντο για να διαμορφώσει το 20-16. Η πρώτη περίοδος θα τελειώσει με 2/2 εύστοχες βολές του Γκουρβέλου για το 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γκουρβέλος με 2/2 βολές ξανά θα φέρει το ματς στα ίσα για το 20-20 και ο Δημητρίου Α. θα δώσει το προβάδισμα στους Nothing But Net για το 22-20. Ο Γκουρβέλος θα φέρει για άλλη μία φορά το ματς στα ίσα με δύσκολο δίποντο με το αριστερό για το 22-22 και ο Δημητρίου Α. με γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 25-22. Νέο τρίποντο του Χαρίση για να ισοφαρίσει το ματς ξανά σε 25-25 με τους Ζαχαρόπουλο, Δημητρίου Χ. να δίνουν προβάδισμα 4 πόντων στους Nothing But Net για το 29-25. Ο Δρελιώζης θα φέρει το ματς στους 2 πόντους για να απαντήσει ο Βαγιάνος με εύστοχο δίποντο για το 31-37. Το 31-29 θα κάνει ο Γκουρβέλος με εύστοχο δίποντο για να ευστοχήσει σε 2/2 βολές ο Δημητρίου Α. για το 33-29 με τον Γκουρβέλο να μειώνει ξανά στους 2 για το 33-31. Στη συνέχεια, ο Ζαχαρόπουλος με 2/2 εύστοχα σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 37-31 με τον Πάλλη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 37-34. Στη συνέχεια ο Ζαχαρόπουλος θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές και ο Ράπτης σε 2/2 για να κάνουν το 41-34 με τον Δρελιώζη να μειώνει στους 5 πόντους για το 41-36 και τον Δημητρίου Α. να ευστοχεί σε δίποντο για το 43-36. Το τελικό σκορ ημιχρόνου θα διαμορφώσει ο Δρελιώζης με εύστοχο δίποντο και ο Δημητρίου Α. με σουτ μέσης απόστασης για το 45-39.

Στην επιστροφή των ομάδων από το ημίχρονο, ο Ζαχαρόπουλος θα αυξήσει την διαφορά για Nothing But Net με νέο δίποντο μέσης απόστασης για το 47-39 για να απαντήσει ο Γκουρβέλος με εύστοχο δίποντο για το 47-41 και τον Δημητρίου Χ. να κάνει το 49-41. Στη συνέχεια ο Δρελιώζης θα ευστοχήσει, μετά από ασίστ του Χαρίση, σε νέο τρίποντο για το 49-44 και τον Ζαχαρόπουλο να ευστοχεί σε δίποντο για το 51-44. Νέο δίποντο της Xavalencia με τον Γεωργόπουλο αυτή τη φορά για το 51-46 και στη συνέχεια ο Δημητρίου Α. θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές και ένα δίποντο για το 54-46 με τους Γεωργόπουλο και Δρελιώζη να ευστοχούν σε δύο σερί δίποντα για το 54-50 μειώνοντας ξανά την διαφορά από τους 8 πόντους στους μόλις 4. Νέο δίποντο για τους Nothing But Net με τον Ζαχαρόπουλο για το 56-50 και τη Xavalencia να κάνει ένα σερί 0-5 για το 56-55 με τους Δρελιώζη, Γκουρβέλο και τον Δημητρίου Α. να δίνει ανάσα στους Nothing But Net για το 58-55. Νέο τρίποντο του Χαρίση για το 58-58 με τους Nothing But Net να προσπερνούν ξανά για το 62-58 με τον Ζαχαρόπουλο να ευστοχεί σε δίποντο και 2/2 βολές. Ο Γκουρβέλος θα κάνει το 62-60 και ο Ζαχαρόπουλος το 64-60 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με εύστοχο δίποντο του Γεωργόπουλου για το 64-62.

Στο τέταρτο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, ο Δημητρίου Α. θα κάνει το 66-62 για να απαντήσει ο Γεωργόπουλος με σουτ μέσης απόστασης για το 66-64 με τον Βαγιάνο να ευστοχεί και αυτός με τη σειρά του σε ένα δίποντο για το 68-64. Στη συνέχεια η Xavalencia θα περάσει μπροστά στο σκορ με τον Γκουρβέλο και τον Χαρίση να ευστοχούν σε τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το 68-69 με τον Ζαχαρόπουλο να δίνει ξανά το προβάδισμα στους Nothing But Net για το 70-69. Ένα μίνι σερί της Xavalencia (0-5) θα τους δώσει το προβάδισμα δια χειρός Χαρίση, Δρελιώζη για το 70-74 με τους Κοτσίφη, Δημητρίου Α. να απαντόυν με τον ίδιο τρόπο για να προσπεράσουν στο σκορ για το 75-74. Το 75-75 θα κάνει ο Γκουρβέλος με 1/2 βολές με τον Κοτσίφη να ευστοχεί σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό για το 78-75. Ο Πάλλης θα κάνει το 78-76 με τον Ράπτη να απαντάει με τον ίδιο τρόπο για το 80-76. Στη συνέχεια, η Xavalencia θα κάνει ένα μίνι σερί 0-5 με 3/4 βολές του Γκουρβέλου και δίποντο του Δρελιώζη για να περάσουν μπροστά με το σκορ να είναι στο 80-81. 1/2 βολές του Ζαχαρόπουλου για το 81-81 και εύστοχο δίποντο του Χαρίση για να δώσει προβάδισμα στην Xavalencia (83-81) με 12’’ να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού. Με μία γρήγορη επίθεση των Nothing But Net θα πετύχουν δίποντο με τον Δημητρίου Α. και στη συνέχεια θα κάνουν φάουλ στον Δρελιώζη οδηγώντας τον στις βολές όπου θα ευστοχήσει σε 1/2 για το 83-84. Τελευταία επίθεση των Nothing But Net με τον Δημητρίου Α. να αστοχεί σε σουτ μέσης απόστασης, τον Ζαχαρόπουλο να μαζεύει ψηλά το επιθετικό ριμπάουντ για να βρει με ωραίο τρόπο τον Δημητρίου Α. που θα ευστοχήσει σε εύκολο καλάθι κάτω από το καλάθι στην εκπνοή του χρόνου για την λύτρωση των Nothing But Net οι οποίοι πέτυχαν την 3η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 85-84, ανέβηκαν στο 3-6 για να ρίξουν την Xavalencia στο 4-5.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Βασίλης Ζαχαρόπουλος ο οποίος πήρε πολύ καλές προσπάθειες, αστοχώντας σε πολύ λίγα σουτ εντός πεδιάς για να μετρήσει στο άκουσμα της κόρνας 23 πόντους και 12 ριμπάουντ. Πολύ βοηθητικός και ο Αλέξανδρος Δημητρίου με τους 30 πόντους που πέτυχε αλλά και με τα 7 ριμπάουντ και τις 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάκης Δρελιώζης με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ.