30.8%
57.1%
34.1%
25.0%

Back 2 back τροπαιούχος η Oklaχώμα Thunder, η οποία επικράτησε πολύ δύσκολα των Jack’s με 77-71 στον μεγάλο τελικό της Division 2 του Summer League. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μάνδυλας με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Oklaχώμα Thunder επέβαλε τον δικο της ρυθμό στο ματς από την αρχή και πήρε τα ηνία. Ο Κουμπής ξεκίνησε με δύο εύστοχα τρίποντα για το 6-0, ο Γκλιάτης μείωσε σε 6-4, 9-4 με γκολ φάουλ ο Τσιβράς, 9-7 ο Μπουτσικάκης, 10-7 ο Χριστιάς, 10-9 ο Ελευθεριάδης, 12-9 ο Ανδρικόπουλος, 12-12 ο Μπουτσικάκης ξανά, 15-12 ο Τσιβράς, 15-13 με μια βολή ο Καλανίδης και 17-13 από τον Μανιατόπουλο, σκορ με το οποίο κλείσαμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Jack’s μπήκαν καλύτερα, πήραν κεφάλι στο σκορ, όμως η απάντηση από την Oklaχώμα Thunder ήρθε πολύ σύντομα. Ελευθεριάδης και Καλανίδης ξεκίνησαν με 0-5 για το 17-18, 22-18 οι Τζανάκης και Μάνδυλας, 22-24 οι Γκλιάτης και Γαλανάκης, 25-24 ο Παπαναστασίου, 25-28 οι Γκίκας και Καλανίδης, 8-0 σερί από τους Παπαναστασίου, Τσάπαλο και Μανιατόπουλογια το 33-28, 33-31 με τρίποντο ο Μπουτσικάκης, 38-31 οι Τζανάκης και Ανδρικόπουλος και 38-32 από τον Μπουχλή για να κάνουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Jack’s μπήκαν με καλάθια από τους Κελεμτζή και Γκλιάτη για το 38-36, 40-36 ο Μάνδυλας, 40-38 ο Γκλιάτης, 45-38 οο Μάνδυλας και Παπαναστασίου, 45-40 ο Γκίκας, 47-40 ο Μάνδυλας, 47-41 ο Καλανίδης, 50-41 οι Τσάπαλος και Μάνδυλας, 50-45 από τους Κελεμτζή και Μπουχλή, 55-45 οι Τσιβράς, Παπαναστασίου και Μάνδυλας, 55-53 με ένα 0-8 σερί οι Γκίκας, Μπουτσικάκης και Γκλιάτης, 59-53 οι Μάνδυλας και Τσιβράς, 59-55 ο Κελεμτζής και 61-55 από τον Τζανάκη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Jack’s έκαναν την αντεπίθεση τους, πλησίασαν στην ανατροπή, όμως στο τέλος μίλησε η εμπειρία που έχουν σε τέτοια παιχνίδια η Oklaχώμα. Ο Τζανάκης έγραψε το 63-55, 63-65 οι Κελεμτζής, Ελευθεριάδης, Μπουτσικάκης και Γκλιάτης, 69-65 οι Τζανάκης, Ανδρικόπουλος και Μάνδυλας, 69-69 με δύο βολές του Ελευθεριάδη και δύο του Καλανίδη, 70-69 ο Τσάπαλος, 70-70 ο Κελεμτζής, 75-70 οο Τσάπαλος και Χριστιάς, 75-71 ο Κελεμτζής και δύο βολές του Μάνδυλα λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη για να γραφτεί το τελικό 77-71 του τελικού.

Για την back 2 back τροπαιούχο Oklaχώμα, πέρα από τον Μάνδυλα, πολύ καλή εμφάνιση στον τελικό έκαναν επίσης οι Μάνδυλας, Τζανάκης, Παπαναστασίου και Τσάπαλος. Για τους Jack’s ξεχώρισαν οι Γκλιάτης, Ελευθεριάδης, Μπουτσικάκης και Κελεμτζής.