26.7%
72.0%
34.1%
30.0%

Σε ένα ματς με φοβερό ρυθμό και εξέλιξη ο Αστέρας Ευελπίδων έδειξε μεγαλύτερη συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πήρε μια πολυ δύσκολη νίκη κόντρα στην Partouzan με 57-64. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Ευθυμιάδης με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Καραδήμας άνοιξε το σκορ στο ματς με ένα σουτ τριών πόντων, ο Κουρής ισοφάρισε με γκολ φάουλ σε 3-3, 5-3 ο Παυλόπουλος, 5-6 με τρίποντο ο Χαρτοκόλλης, 7-6 ο Ζησιάδης, 7-10 με ένα προσωπικό 0-4 σερί από τον Ευθυμιάδη, 9-10 από τον Ζησιάδη, 9-12 ο Χαρτοκόλλης, 11-12 ο Ηλιάδης μετά από ένα δύσκολο επιθετικό ριμπάουντ, 11-16 με τους Περιπάνο και Χαρτοκόλλη να βάζουν από ένα καλάθι, 13-16 ο Παυλόπουλος, 13-18 ο Ευθυμιάδης, 15-18 ο Ηλιάδης ξανά και 15-19 με μια βολή του Ευθυμιάδη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ρηγανάκος με μια ωραία ενέργεια μείωσε σε 17-19, ο Αστέρας Ευελπίδων απάντησε με 0-8 σερί των Ευθυμιάδη, Τσαουρδά και Mindaugas για το 17-27, 21-27 οι Καρατζάς και Ζησιάδης, 21-30 με νέο τρίποντο του Τσαουρδά, 25-30 με τους Ρηγανάκο και Καρατζά να βάζουν από ένα καλάθι και απάντηση με το ίδιο σερί από τον Χαρτοκόλλη για το τελικό 25-34 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ψαράκης και ο Χαρτοκόλλης έβαλαν από μια βολή για το 25-36, η Partouzan απάντησε με 12-0 των Λεκού, Ηλιάδη και Ζησιάδη για να πάρει προβάδισμα με 37-36, ο Ευθυμιάδης απάντησε για το 37-38 και νέο 5-0 από τους Λεκό και Ζησιάδη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με την Partouzan να είναι μπροστά στο σκορ με 42-38.

Στην τελευταία περίοδο ο Λεκός με δύο βολές έγραψε το 44-38, 44-44 με 0-6 σερί οι Χαρτοκόλλης, Ευθυμιάδης και Περιπάνος, 46-44 ο Λεκός, 46-46 ο Χαρτοκόλλης, 48-46 ξανά ο Λεκός, 48-49 με τρίποντο ο Ευθυμιάδης, 54-49 οι Λεκός και Ζησιάδης βάζοντας από ένα τρίποντο, 54-57 με 0-8 σερί από τους Χαρτοκόλλη και Ευθυμιάδη, 57-57 ο Λεκός και 57-64 με ένα τρομερό 0-7 σερί στο φινάλε από τον Χαρτοκόλλη για να γραφτεί το τελικό σκορ του αγώνα.

Για τον Αστέρα Ευελπίδων, πέρα από τον Ευθυμιάδη, τρομερός ήταν και ο Χαρτοκόλλης με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για την Partouzan ξεχώρισε ο Λεκός με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Ζησιάδης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

13Σκλήρης Σπυρίδων0000070.00000111201-4
17Mindaugas Vaiciunas3000030.01333.332500012