13.8%
88.9%
40.9%
25.0%

Παρά την αγωνιστική απραξία για σχεδόν ένα μήνα, τα Χαμένα Ταλέντα επικράτησαν της Partouzan με 49-62, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί τους. Οι νικητές επέβαλαν το ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κυριάρχησαν για τρία δεκάλεπτα φτάνοντας τη διαφορά μέχρι τους 19 πόντους (35-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Partouzan επιχείρησε μία αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 11 πόντους, κι έτσι τα Χαμένα Ταλέντα πήραν μια σημαντική νίκη. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ψημάδης, ο οποίος έφτασε κοντά στο «triple-double», με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν και οι Μιλτιάδης Κασβής και Δημήτρης Μπίλλης.

Ξεκίνημα στο ματς με τα Χαμένα Ταλέντα να μπαίνουν δυνατά και να αποκτούν μία σημαντική διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Το σκορ άνοιξε ο Κυριακού (0-2), ο Ψημάδης το 0-4, ο Καραδήμας από τα πέντε μέτρα άνοιξε λογαριασμό για την Partouzan (2-4) και με σερί 0-6 τα Ταλέντα ξέφυγαν με οκτώ πόντους (2-10) με Κασβή και Κυριακού. Ο Ζησιάδης σκόραρε με τρίποντο (5-10), απάντηση των Ταλέντων με τρίποντο του Ψημάδη (5-13), ο Καρυοφίλλης το 7-13 κι ο Αντύπας με τρίποντο «έγραψε» το 7-16, που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε και τα Χαμένα Ταλέντα πήραν διψήφια διαφορά πριν την ανάπαυλα. Με σερί 0-7 ξεκίνησαν τα Ταλέντα με τους Μπίλλη και Ψημάδη για το 7-23, η Partouzan απάντησε με δικό της σερί 6-0 για το 13-23 με τους Ζησιάδη και Τρανούδη, τα Ταλέντα έφτασαν στο +14 (13-27) με τους Σταμπουλίδη και Αντύπα, ο Πνευματικός το 15-27 κι ο Καμπούρης ώθησε την ομάδα του σε «double score» (15-30) με τρίποντο, ενώ η Partouzan μείωσε σε 19-30 με Κοντομίχαλο και Τρανούδη, ο Μπίλλης με δύο βολές έκανε το 19-32, ο Παυλόπουλος σκόραρε για το 21-32, ερχόμενος από τον πάγκο, ξανά ο Μπίλλης για το 21-34 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-36 από δίποντα του Τρανούδη για την Partouzan και του Μπίλλη για τα Χαμένα Ταλέντα.

Επιστροφή για τις δύο ομάδες από τα αποδυτήρια με τα Χαμένα Ταλέντα να συνεχίζουν από κει που το άφησαν και να διευρύνουν τη διαφορά δείχνοντας ότι θα πάρουν μία εύκολη νίκη. Ο Μπίλλης άνοιξε το σκορ της τρίτης περιόδου για το 23-38, ο Ζησιάδης με μία βολή σημείωσε το 24-38, ο Ψημάδης, ξανά με τρίποντο, για το 24-41, ο Καρυοφίλλης μείωσε σε 26-41 και τα Ταλέντα ξέφυγαν στο +18 με Ψημάδη και Κασβή (26-44). Στη συνέχεια, ο Καψής μείωσε σε 28-44 με καλάθι στον αιφνιδιασμό, ο Σταμπουλίδης από το «elbow» για το 28-46, ο Ζησιάδης μείωσε εκ νέου σε 30-46, ο Κυριακού από τη γωνία ευστόχησε για τρεις (30-49) και οι Καρυοφίλλης, Ζησιάδης μείωσαν στους 14 πόντους (35-49). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Κασβή και Σταμπουλίδη να αυξάνουν τη διαφορά στο +19 (35-54).

Τέταρτη, και τελευταία περίοδος με την Partouzan να επιδιώκει να πέσει μαχόμενη, θέλοντας να ροκανίσει τη διαφορά αλλά τα Χαμένα Ταλέντα έδειξαν χαρακτήρα και διατήρησαν τη διψήφια διαφορά, παίρνοντας τη νίκη. Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 8-0 από την Partouzan για το 43-54 με τους Ζησιάδη, Τρανούδη, Καραδήμα και Πνευματικό, ο Ψημάδης με ωραία διείσδυση έκανε το 43-56, ο Κοντομίχαλος με «follow» σκόραρε για το 45-56, ο Καμπούρης το 45-58, ο Καρατζάς μείωσε σε 47-58 με δύο βολές, ο Μπίλλης το 47-60, ο Καρυοφίλλης το 49-60 κι ο Κασβής διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 49-62, με σουτ από τα πέντε μέτρα.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Λεωνίδα Πνευματικού.