24.0%
58.3%
34.9%
17.4%

Η Partouzan κατάφερε και επικράτησε των μαχητικών Athens Supergrungers με το τελικό 63-49 στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Silver League. Στο ξεκίνημα η Partouzan έχτισε διψήφια διαφορά, όμως οι Athens κατάφεραν και ροκάνισαν μέχρι και τον πόντο στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, με ένα πολύ καλό σερί και το επί μέρους 17-10, η Partouzan κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο από το κλειστό της Καισαριανής.

Έναρξη του παιχνιδιού, με την Partouzan να ξεκινά πολύ καλά το ματς με 4 σερί δίποντα των Ρηγανάκο, Λεκό και Καρυοφίλλη για το αρχικό 8-0. Οι Athens Supergrungers θα μπουν στο ματς έπειτα από δίποντο του Κατσαμπάνη, με τον ίδιο τρόπο, ο Ρηγανάκος θα στείλει το ματς ξανά στους 8 για το 10-2, ενώ ο Κατσαμπάνης με τρίποντο αυτή τη φορά θα μειώσει σε 10-5. Εκεί, ο Πνευματικός με ένα hook θα διαμορφώσει το 12-5, ενώ ο Θεοδώρου με γκολ-φάουλ θα ροκανίσει τη διαφορά στους 4 πόντους για το 12-8. Εκεί, ο Ζησιάδης με τρίποντο θα κάνει το 15-8, ενώ ο Βγενόπουλος και ο Θεοδώρου με 2 τρίποντα θα μειώσουν το ματς στον πόντο, κλείνοντας παράλληλα το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-14.

Στην 2η περίοδο, ο Θεοδώρου με 2/2 βολές και ο Τσίπρας με δίποντο θα δώσουν το προβάδισμα στους Athens Supergrungers για το 15-18, ο Ρηγανάκος θα μειώσει σε δίποντο σε 17-18, ενώ ο Κατσαμπάνης θα απαντήσει αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο για το 17-20. Στη συνέχεια, ένα σερί 8-0 της Partouzan θα της δώσει ξανά το προβάδισμα με το σκορ να πηγαίνει στο 25-20, ο Κατσαμπάνης με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει στους 3 για το 25-22, όμως το ημίχρονο θα σφραγίσουν με τρίποντο ο Λεκός και με βολή ο Ρηγανάκος για το 29-22 της Partouzan.

Στην επανάληψη, ο Θεοδώρου θα μειώσει στους 5 πόντους με εύστοχο δίποντο για το 29-24, ένα νέο σερί 9-2 της Partouzan θα χτίσει διψήφια διαφορά για το 38-26, ενώ ο Βακάκης με σουτ μέσης απόστασης και ο Θεοδώρου με δύσκολο lay up θα μειώσουν γρήγορα σε 38-30. Στη συνέχεια, ο Λεκός Χ. και ο Καρυοφίλλης με 2 συνεχόμενα δίποντα θα κάνουν το 42-30, οι Athens Supergrungers με δίποντο του Τσίπρα από την baseline και τρίποντο κορυφής του Μπιμπίκη θα μειώσουν σε 42-35 και στους 7 πόντους, με τον Λεκό Χ. να απαντά με 2/2 βολές, ανοίγοντας τη διαφορά στους 9 για το 44-35. Εκεί, ο Θεοδώρου με βολή θα γράψει το 44-36, ο Λεκός Χ. με δίποντο το 46-36, με τους Τσίπρα και Βγενόπουλο να σφραγίζουν το 3ο δεκάλεπτο με δίποντο και βολή αντίστοιχα για το 46-39 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Athens Supergrungers θα τρέξουν ένα 0-6 από 3 δίποντα του Τσίπρα για να μειώσουν στον πόντο με το σκορ στο 46-45, η Partouzan θα βρει ξανά τα πατήματά της στην επίθεση και θα απαντήσει με τρίποντο από τη γωνία του Πνευματικού για το 49-45, ενώ ο Τσίπρας με βολή αυτή τη φορά θα κάνει το 49-46. Στη συνέχεια, η Partouzan με ένα σερί 12-2 θα χτίσουν εκ νέο διψήφια διαφορά στέλνοντας το ματς στους 13 πόντους (61-48), με τον Θεοδώρου να μειώνει με βολή σε 61-49. Το τελικό 63-49 θα διαμορφώσει ο Ρηγανάκος με δίποντο, με την Partouzan να φεύγει με το ροζ φύλλο.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Χρήστος Ρηγανάκος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 15 πόντους, με 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 19 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από την Partouzan ξεχώρισε επιπλέον ο Χρήστος Λεκός, με τον Πνευματικό να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Athens Supergrungers σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κατσαμπάνης και ο Θεοδώρου.