28.6%
46.2%
30.0%
35.3%

Έπειτα από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, η Partouzan διπλασίασε τις νίκες της στη φετινή Silver, αφού κατάφερε να προσπεράσει το εμπόδιο των Jack’s με το τελικό 62-54, σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στην μεγαλύτερη διάρκειά του. Η Partouzan κατάφερε να πάρει μία διαφορά 12 πόντων στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως οι Jack’s πολύ γρήγορα μείωσαν στους 2 πόντους, 2:30 πριν τη λήξη. Εκεί, η Partouzan δεν δέχθηκε καλάθι, ενώ με 6 πόντους, σφράγισε το ματς στο 62-54, για τη 2η σερί νίκη τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Jack’s να ξεκινούν πολύ καλά το ματς και με δίποντο του Ελευθεριάδη, τρίποντο του Κελεμτζή, βολή του Γκλιάτη και δίποντο του Κοντοπάνου θα κάνουν ένα γρήγορο 0-8 στο ματς. Εκεί, η Partouzan θα μπει στο παιχνίδι με τρίποντα των Καρυοφίλλη και Λεκό, για να μειώσει σε 6-8, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με εύστοχο τρίποντο ο Στεφανάτος, κάνοντας έτσι το 6-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Λεκός με 2/2 βολές θα μειώσει σε 8-11, ενώ οι Jack’s με ένα σερί 3-6 θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 6 πόντους για το 11-17. Στη συνέχεια, η Partouzan θα απαντήσει με δίποντα των Καρατζά και Ρηγανάκο για το 15-17, ενώ οι Jack’s με δύσκολο δίποντο του Κουρτέση θα διαμορφώσουν το 15-19. Η Partouzan, με τρίποντο του Ζησιάδη και δίποντο του Ρηγανάκου θα πάρει το προβάδισμα για το 20-19, ενώ ο Γκλιάτης με 2/2 βολές θα κάνει το 20-21 για τους Jack’s. Στη συνέχεια, ο Ρηγανάκος με νέο δίποντο θα κάνει το 22-21, οι Jack’s με ένα 3-7 θα πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ διαμορφώνοντας το 25-28, ενώ ο Καρυοφίλλης με τρίποντο από τη γωνία θα ισοφαρίσει σε 28-28 το ματς. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει με ένα follow στη λήξη ο Κουρτέσης, δίνοντας ένα προβάδισμα 2 πόντων στην ομάδα των Jack’s για το 28-30.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Γαλανάκης και ο Κουρτέσης με 2 δίποντα θα ανοίξουν τη διαφορά στους 6 για το 28-34, όμως η Partouzan θα πάρει το προβάδισμα με ένα σερί 15-3, διαμορφώνοντας έτσι το 43-37 στο ματς. Οι Jack’s, με δίποντο του Γκλιάτη στον αιφνιδιασμό θα μειώσουν σε 43-39, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Πνευματικός από τη γωνία για το 46-39 της Partouzan.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Partouzan θα ανοίξει τη διαφορά στους 9 για το 48-39, ενώ ο Μανωλέας με τρίποντο θα μειώσει στους 6 για τους Jack’s με το σκορ στο 48-42. Εκεί, ο Λεκός με 2 σερί τρίποντα θα κάνει το 54-42, όμως οι Jack’s με ένα σερί 2-12 θα καταφέρουν να ροκανίσουν τη διαφορά στο καλάθι και στο 56-54, με 2:30 να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία αυτά λεπτά, η Partouzan θα ευστοχήσει σε δίποντο του Λεκού και 4 βολές των Πανταζόπουλο και Λεκό, ενώ δεν θα δεχθεί άλλο καλάθι και με αυτόν τον τρόπο το παιχνίδι θα κλείσει στο 62-54 για την Partouzan που θα κάνει τη 2η σερί νίκη της στη φετινή σεζόν.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Φάνης Λεκός ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Ρηγανάκος και Καρυοφίλλης, ενώ από τους Jack’s ξεχώρισαν οι Γκλιάτης και Στεφανάτος.