16.7%
37.5%
50.0%
27.3%

Εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες για τα Σφυριά, που επικράτησαν των Πετραλώνων με 47-70. Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς από το δεύτερο κι έπειτα τα Σφυριά ήταν κυριαρχικά σε άμυνα και επίθεση, χτίζοντας σημαντικές διψήφιες διαφορές, φτάνοντας εύκολα στη νίκη στο φινάλε. Με αυτόν τον τρόπο παρέμειναν δυναμικά στη ζώνη των playoffs του Α’ Ομίλου της Rising με ρεκόρ 8-6, ενώ τα Petralona έπεσαν στο 6-8.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξαν οι Σιαμαντάς και Κοτσαμπάς (0-4), ο Καταραχιάς Θ. ευστόχησε σε τρίποντο για το 3-4, ο Κοκόρας με μια βολή κι ένα δίποντο πέτυχε το 3-7, ο Καταραχιάς Θ. το 5-7, ο Κωνσταντινόπουλος με τρίποντο απάντησε για το 5-10, ο Καταραχιάς Α. μείωσε σε 7-10, ο Γεωργιάδης το 7-12, ο Γιακουμής το 9-12 και ο Κωνσταντινόπουλος το 9-14 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, τα Σφυριά πήραν μια διαφορά. Οι Πέτροβας και Κοτσαμπάς έκαναν το 9-18, ο Ζούμπος μείωσε σε 12-18, ο Πέτροβας με 1/2 βολές σημείωσε το 12-19, οι Φλέγγας και Ζούμπος το 15-19, ακολούθησε εντυπωσιακό σερί 0-11 από Κωνσταντινόπουλο, Κοκόρα, Σιαμαντά, Σταματίου και Γεωργιάδη για το 15-30, οι Φλέγγας και Καταραχιάς Α. μείωσαν σε 19-30, ακολούθησαν δύο απανωτά τρίποντα από Κωνσταντινόπουλο και Νταλάκα για το 19-36, ο Καταραχιάς Α. το 21-36 και ξανά ο Κωνσταντινόπουλος με τρίποντο για το 21-39 στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τα Σφυριά να διατηρούν μια σημαντική απόσταση από τα Petralona. Αρχικά, οι Ζούμπος και Μυλωνάς μείωσαν σε 25-39, οι Κοκόρας, Γεωργιάδης και Πέτροβας έκαναν το 25-46, ο Μυλωνάς ξανά για το 27-46 και οι Κοκόρας, Πέτροβας και Κοτσαμπάς το 27-53, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τα Σφυριά να παίρνουν μια εύκολη νίκη στο φινάλε. Οι Κοτσαμπάς, Σταματίου σημείωσαν το 27-59, οι Μυλωνάς και Γιακουμής απάντησαν για το 31-59, οι Κοτσαμπάς και Κοκόρας έκαναν το 31-63, ο Γιακουμής με τρίποντο το 34-63, ο Κοτσαμπάς το 34-65, ο Ζούμπος απάντησε για το 36-65, ξανά ο Κοτσαμπάς για το 36-67, οι Φλέγγας και Γιακουμής πέτυχαν το 40-67, ο Κοκόρας το 40-68 με βολή, οι Γιακουμής και Φασόλης το 45-68, ο Πέτροβας το 45-70 και ο Φλέγγας διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 47-70.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Σπύρος Κωνσταντινόπουλος, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Γεωργιάδης και Πέτροβας. Από τα Petralona, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Γιακουμή και Μυλωνά.