12.5%
84.6%
39.0%
32.0%

Με ακόμα μία νίκη συνέχισαν οι Τουβλέηκερς, μετά και την 7η αγωνιστική της Rising, επικρατώντας των Petralona B.C. με το τελικό 47-67. Οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο, με τα Petralona να έχουν ένα οριακό προβάδισμα 31-30 στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Στο 2ο ημίχρονο, οι Τουβλέηκερς κατάφεραν σταδιακά να χτίσουν μία διαφορά κυρίως πίσω από τα 6.75, και με τα επί μέρους 8-18 και 8-19 δεκάλεπτα, κατάφεραν να πάρουν ακόμα ένα ροζ φύλλο, το 6ο για τη φετινή σεζόν, σε ισάριθμα παιχνίδια.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καρμοίρη να ξεκινά με 4 σερί πόντους για το αρχικό 0-4, ο Καταραχιάς Θ. θα μειώσει με δίποντο σε 2-4, ενώ ο Αγκουριδάκης και ο Καρμοίρης με 2 καλάθια θα διαμορφώσουν το 2-8. Εκεί, τα Petralona θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά με 2 δίποντα του Γιακουμή και τρίποντο του Καταραχιά Αλ. για το 9-8, ο Μαρίνος και ο Καρμοίρης με 2 δίποντα θα δώσουν προβάδισμα στους Τουβλέηκερς για το 9-12, ενώ ο Καταραχιάς Αλ. με δικό του δίποντο θα μειώσει στον πόντο, κάνοντας το 11-12. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Ρίζας, έπειτα από μία πολύ όμορφη συνεργασία με τον Αγκουριδάκη για να γράψει το 11-14 της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γιακουμής θα μειώσει ξανά στον πόντο με δίποντο για το 13-14, με τους Τουβλέηκερς να ανοίγουν τη διαφορά στους 10 πόντους έπειτα από ένα σερί 2-11 για να στείλουν το ματς στο 15-25. Εκεί, ο Φλέγγας με δίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 8 για το 17-25, ο Μαρίνος με νέο τρίποντο θα διαμορφώσει το 17-28, όμως τα Petralona με ένα σερί 11-0 θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν σε 28-28 το ματς. Με δίποντο του Αγκουριδάκη, οι Τουβλέηκερς θα πάρουν μία ανάσα στην επίθεση, όμως ο Ζούμπος θα δώσει το προβάδισμα στα Petralona με εύστοχο τρίποντο για το 31-30, για να στείλει παράλληλα τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι Τουβλέηκερς θα πατήσουν λίγο καλύτερα παρκέ, με τον Ρίζα να ευστοχεί σε 2 δίποντα και 1 τρίποντο και τον Λεμπούση να προσθέτει ακόμα 2 πόντους με ένα hook στην αντίπαλη ρακέτα για το 31-39. Τα Petralona θα απαντήσουν και θα μειώσουν σε 33-39 έπειτα από δίποντο του Καταραχιά Θ., ενώ ο Λεμπούσης θα συνεργαστεί εξαιρετικά με τον Κοσκέρα και με ένα γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 33-42. ο Αλέξανδρος Καταραχιάς με δίποντο θα μειώσει σε 35-42, ενώ ο Ρίζας με εύστοχο ζευγάρι βολών θα γράψει το 35-44. Στη συνέχεια, ο Καταραχιάς Αλ. με 2/2 βολές θα μειώσει σε 37-44, ο Ρίζας με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 37-46, ενώ ο Καταραχιάς Αλ. θα απαντήσει αμέσως μετά και θα μειώσει για ακόμα μία φορά το ματς στους 7 πόντους για το 39-46. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με 2/2 βολές ο Ρίζας, διαμορφώνοντας έτσι το 39-48 για τους Τουβλέηκερς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Λειβαδάς με ακόμα ένα μακρινό τρίποντο θα κάνει το 39-51, ο Καντεράκης θα μειώσει με δίποντο σε 41-51, ενώ οι Τουβλέηκερς με ένα σερί 2-10 με 5 πόντους του Ρίζα, 3 του Μαρίνου και 2 του Κοσκέρα, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 18 πόντους για το 43-61. Εκεί, ο Φασόλης με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 45-61, ο Λειβαδάς και ο Αγκουριδάκης με 2 τρίποντα θα διαμορφώσουν το 45-67, ενώ ο Φασόλης με ένα τελευταίο δίποντο θα γράψει το τελικό 47-67 του παιχνιδιού.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παντελής Ρίζας ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 35 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Αγκουριδάκης και Καρμοίρης, ενώ από τα Petralona ξεχώρισε η προσπάθεια των Γιακουμή και Αλέξανδρο Καταραχιά.