20.7%
46.7%
32.6%
26.7%

Δύσκολα, αλλά νικηφόρα πέρασε το εμπόδιο των Petralona B.C. η B.C. Abla με 47-40, σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στη συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά. MVP του αγώνα ήταν ο Ηλίας Μακρής με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Καταραχιάς άνοιξε το σκορ στο ματς με εύστοχο τρίποντο, οι Γιαννακίδης, Μακρής και Σουτεμένογλου απάντησαν με ένα καλάθι ο καθένας για το 6-3 και δύο συνεχόμενα καλάθια του Ασημακόπουλου για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο με 6-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σουτεμένογλου έβαλε μπροστά την Abla με 8-7, ο Καταραχιάς απάντησε με τρίποντο για το 8-10, 13-10 με ένα 5-0 δια χειρός Μακρή, 13-15 οι Ασημακόπουλος και Ευαγγελίδης, 16-15 με μια βολή του Σέμπογλου και ένα καλάθι του Σουτεμένογλου, 16-20 με 5 συνεχόμενους πόντους του Καράκουλη, 19-20 με τρίποντο ο Μακρής και απάντηση από τον Ασημακόπουλο για το τελικό 19-23 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σέμπογλου μείωσε σε 21-23, 21-26 με ένα καλάθι και μια βολή ο Ασημακόπουλος, 28-26 με 7-0 σερί οι Σωτηρόπουλος, Μακρής και Σουτεμένογλου, 28-28 από τον Καρανδρέα και νέο καλάθι του Σουτεμένογλου για το τελικό 30-28 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο. Μακρής ξεκίνησε με ένα προσωπικό 5-0 για το 35-28, 35-30 από τον Καρανδρέα, 36-30 ο Σουτεμένογλου, 36-32 ο Κρητικός, 38-32 ο Σωτηρόπουλος, 38-35 ο Καταραχιάς, 42-35 με ακόμη ένα μικρό σερί από τον Μακρή, 42-37 ο Καρανδρέας, 44-37 ο Σωτηρόπουλος, 44-40 οι Καταραχιάς και Καρανδρέας ξανά και δύο εύστοχες βολές του Μακρή και μια του Σουτεμένογλου για το τελικό 47-40 του αγώνα.

Για την Abla, πέρα από τον Μακρή, σε καλό βράδυ βρέθηκαν επίσης οι Σουτεμένογλου και Σέμπογλου. Για τα Petralona B.C. ξεχώρισαν οι Καρανδρέας, Καταραχιάς, Ασημακόπουλος και Κρητικός.