11.8%
75.0%
56.4%
22.2%

Οι Phoenix Bums μετά κόπων και βασάνων κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Golden League. Οι Phoenix Bums ήλεγχαν πλήρως το παιχνίδι μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να αντιδράει στο δεύτερο μέρος και να φέρνει το παιχνίδι ακόμα και στον πόντο λίγα λεπτά πριν από το τέλος, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να ολοκληρώσει την ανατροπή. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Κοβάτσος, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους με 10 ριμπάουντ, 2 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Phoenix Bums θα μπουν πιο αποφασισμένοι και θα ξεκινήσουν με ένα 8-0. Μουζουράκης και Σδράκας θα μειώσουν σε 8-4, Κοβάτσος με 1/2 βολές θα κάνει το 9-4 και ο Αδαμαντίδης από κοντά θα κάνει το 9-6. 11-6 από τον Καπετανάκης και απάντηση του Σδράκα για το 11-8 με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 13-8 με καλάθι του Λάσπα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums θα συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Με ένα επιμέρους 8-2 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου οι Phoenix Bums θα αποκτήσουν διψήφια διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται 21-10. Μουζουράκης θα μειώσει σε 21-12 και Καπετανάκης θα απαντήσει για το 23-12, ενώ στην συνέχεια ο Μίλσης θα πετύχει 1/2 βολές και ο Κοβάτσος θα πετύχει ένα καλάθι με το σκορ να γίνεται 25-13. Ο Μουζουράκης θα μειώσει με τρίποντο σε 25-16, ενώ ο Παπαντωνίου με 4 προσωπικούς πόντους θα πετύχει την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα με σκορ 29-16, με το δεκάλεπτο να κλείνει με ένα τρίποντο του Αδαμαντίδη και σκορ 29-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γ.Α.Σ.Τ. θα μπει πιο δυνατά πετυχαίνοντας 5 πόντους, με ένα τρίποντο του Μουζουράκη και ένα καλάθι από κοντά του Αδαμαντίδη, για το 29-24. Ο Παπαντωνίου θα κάνει το 31-24 και ο Αδαμαντίδης θα μειώσει εκ νέου για το 31-26. Ο Κοβάτσος θα ευστοχήσει σε δύο βολές, για να απαντήσει ο Αναστασίνης με ένα τρίποντο και να σκοράρει εκ νέου ο πρώτος με το σκορ να διαμορφώνεται 36-29. Ένα τρίποντο του Βουλά και 5 πόντοι από τους Μοσκόφογλου και Παπαντωνίου θα διαμορφώσουν το 41-32, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα δίποντο του Αδαμαντίδη και ένα τρίποντο του Μίλση με σκορ 41-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πραγματικά θα πάρει φωτιά. Ο Αδαμαντίδης θα φέρει το παιχνίδι σε απόσταση καλαθιού, με τους Phoenix Bums να αντιδρούν και να τρέχουν ένα επιμέρους 8-3 για το 49-42. Μίλσης και Αδαμαντίδης, με τρίποντο και τελείωμα από κοντά αντίστοιχα θα φέρουν το παιχνίδι και πάλι σε απόσταση καλαθιού (49-47). Μοσκόφογλου θα πετύχει μια βολή για το 50-47, ενώ ο Καμαριωτάκης θα πετύχει 2/2 για να φέρει το ματς στον πόντο με σκορ 50-49. Στο παιχνίδι των βολών οι Phoenix Bums θα είναι ψύχραιμοι, ευστοχώντας σε 3/4 βολές των τελευταίων δευτερολέπτων για το τελικό 53-49.