15.0%
45.0%
26.5%
20.8%

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με αρκετά κλειστές άμυνες, οι Phoenix Bums κατάφεραν να κάνουν το 2/2 στη σεζόν, επικρατώντας των Εφτάψυχων με το τελικό 52-42. Οι Εφτάψυχοι, αν και μπήκαν καλά στο ματς, δεν κατάφεραν να κρατήσουν την απόδοσή τους σε υψηλούς ρυθμούς, ενώ οι Bums με διαδοχικά σερί έχτισαν μία διαφορά, στην οποία οι Εφτάψυχοι δεν ανταποκρίθηκαν, κάνοντας την πρώτη τους ήττα στη σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Εφτάψυχους να ξεκινούν πολύ δυνατά το ματς με 5 σερί πόντους από τους Σφακιανάκη, Γαλάνη Αλ. και Παπαδόπουλο, ενώ οι Bums, θα βρουν ρυθμό μετά το time out και με 2/2 βολές του Γαδ και δίποντο μέσης απόστασης του Κοβάτσου θα μειώσουν στον πόντο για το 4-5. Εκεί, ο Γαλάνης Δ. με δίποντο θα κάνει το 4-7, ενώ οι Phoenix Bums θα τρέξουν ένα σερί 12-0 με 6 δίποντα των Γαδ, Φρέρη και Αξαμπανόπουλο, για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, κάνοντας το 16-7. Ο Δημόπουλος με τρίποντο θα μειώσει σε 16-10 για τους Εφτάψυχους, όμως τον τελευταίο λόγο στο δεκάλεπτο θα έχει ο Βοντετσιάνος, ο οποίος με δίποντο θα σφραγίσει την περίοδο στο 18-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Bums θα συνεχίσουν με 2 καλάθια των Αξαμπανόπουλο και Γαδ για το 22-10, όμως οι Εφτάψυχοι με δίποντο και 2/2 βολές του Γαλάνη Αλ. θα μειώσουν σε 22-14. Εκεί, ο Γαδ με βολή, ο Αξαμπανόπουλος με γκολ-φάουλ και ο Κοβάτσος με δίποντο θα ανοίξουν τη διαφορά στους 14 πόντους, με τον Γαλάνη Αλ. να μειώνει με γκολ-φάουλ σε 28-17. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με βολή σε νεκρό χρόνο ο Καδάς για το 29-17.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Φρέρης με τρίποντο θα κάνει το 32-17, όμως οι Εφτάψυχοι με ένα σερί 0-8 θα καταφέρουν να φέρουν το ματς σε μονοψήφια διαφορά για το 32-25. Εκεί, ο Βοντετσιάνος και ο Κοβάτσος με 2 διαδοχικά δίποντα θα κάνουν το 36-25, ο Γαλάνης Δ. με βολή θα κάνει το 36-26 και ο Αξαμπανόπουλος με δίποντο το 38-26. Στη συνέχεια, οι Εφτάψυχοι με εύστοχη βολή του Κόνσολα θα μειώσουν σε 38-27, για να τρέξουν ένα σερί 6-0 οι Bums για το 44-27. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο ο Δημόπουλος για να ροκανίσει παράλληλα τη διαφορά στους 14 για το 44-30.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Σφακιανάκης με εύστοχη βολή θα μειώσει σε 44-32, όμως οι Bums με βολή του Καδά, δίποντο του Κοβάτσου και τρίποντο του Καδά θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 18 (50-32), πριν οι Εφτάψυχοι αντεπιτεθούν και με ένα δικό τους 0-10, μειώσουν σε 50-42. Το παιχνίδι θα κλείσει με δίποντο του Βοντετσιάνου για το τελικό 52-42.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Δημήτρης Αξαμπανόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 16 πόντους, με 17 ριμπάουντ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 21 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Phoenix Bums ξεχώρισε επιπλέον ο Κοβάτσος, με τον Γάδ να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Εφτάψυχοι B.C. σε καλή μέρα βρέθηκε ο Γαλάνης Αλ. και ο Παπαδόπουλος.