35.5%
33.3%
25.0%
11.8%

Στο κλειστό του Περιστερίου γράφτηκε η πρώτη πράξη του ζευγαριού Phoenix-Κένταυροι με τους πρώτους να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι απ τα 6,75,με αποτέλεσμα να κερδίσουν πιο δύσκολα απ ότι δείχνει το τελικό 56-33 αλλά επί της ουσίας δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Φωτόπουλος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής πετυχαίνοντας 3 τρίποντα χωρίς ομώς το σκορ να ξεφύγει αφού οι Κένταυροι παίζοντας ωραίο μπάσκετ στο ανοιχτό γήπεδο κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχουν να προηγούνται με 11-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στα πρώτα λεπτά παρακολουθούσαμε το ίδιο σκηνικό με τους Phoenix να προηγούνται με βραχεία κεφαλή.Κάπου εκεί με τον Κάκαρη να κάνει το 26-22 με 5 αναπάντητους πόντους του Μοσκόφογλου και του Μοίρα οι δύο ομάδες πήγαν στην αναύπαυλα με το σκορ στο 31-22 και πρώτη φορά στο +9 η διαφορά για τους γηπεδούχους.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν οι ευκαιρία που είχαν οι Κένταυροι να μπουν δυνατά και να γυρίσουν το παιχνίδι.Αντί για αυτό όμως οι Phoenix μπήκαν δυνατά και όταν η διαφορά έφτασε να είναι διψήφια δεν ξανακατέβηκε ποτέ, με τον Κοβάτσο και τον Λάσπα να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα το δεκάλεπτο τελείωσε στο 49-30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα λεπτά πέρνουσαν χωρίς να βγάζουν αντίδραση οι Κένταυροι που μάλλον σκέφτονταν το πως θα ισοφαρίσουν παρά να διεκδικήσουν κάτι στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και να φτάσουμε στο τελικό 56-33,με τους Κένταυρους να πρέπει να αλλάξουν αρκετά πράγματα στο παιχνίδι τους για να πάνε την σειρά στο 1-1.

Απ τους νικητές ο Φωτόπουλος είχε 14 πόντους ο Μοίρας είχε 9 και οι Λάσπας και Διαμαντόπουλος πρόσθεσαν από 8 πόντους.Για τους Κένταυρους ο Κάκαρης είχε 7 πόντους και ο Αδαμάκης 6 πόντους με 8 ριμπάουντ.