36.4%
90.0%
46.7%
37.8%

Ο Φωκιανός, αν και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, έφυγε νικητής από το κλειστό του Πολυκλαδικού στο παιχνίδι κόντρα στους Phoenix Bums με σκορ 79-69, χάρη στο πολύ καλό φινάλε που έκανε στην τέταρτη περίοδο. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Justin Cramer με 33 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φωκιανός ξεκίνησε με 5-0 με σκόρερ τους Τζούρτο και Cramer, οι Bums απάντησαν με 0-7 με σκόρερ τους Κοβάτσο, Μπαλτζόγλου και Λάσπα, για να έρθει ένα νέο 5-0 των Cramer και Μυλιόρδου για το 10-7. Ο Λάσπας με μια ωραία ενέργεια μείωσε σε 10-9, ο Τζούρτος απάντησε για το 12-9, 12-10 με μια βολή ο Φωτόπουλος και νέο 5-0 για τον Φωκιανό από τους Πάτρα και Τζούρτο για να πάρουν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς με το 17-10. Ο Λάσπας με ένα τρίποντο μείωσε σε 17-13, ο Cramer απάντησε με γκολ φάουλ για το 20-13, 20-18 με 0-5 οι Μοσκόφογλου και Λάσπας και νέο καλάθι του Cramer για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Φωκιανό να έχει το προβάδισμα με 22-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Φωτόπουλος και Λάσπας ξεκίνησαν με 0-8 σερί για να βάλουν την ομάδα τους μπροστά με 22-26, οι Μυλιόρδος και Cramer απάντησαν με 5-0 για το 27-26, 27-33 οι Μοσκόφογλου και Λάσπας, 29-33 ο Cramer, 29-35 ο Μπαλτζόγλου, 32-35 με τρίποντο ο Μυλιόρδος, 32-37 με καλάθι του Φωτόπουλου, 34-37 με δύο βολές ο Cramer, 34-39 από τον Λάσπα και νέο τρίποντο του Μυλιόρδου για το τελικό 37-39 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παντελεάκης με εύστοχο τρίποντο έβαλε τον Φωκιανό μπροστά με 40-39, οι Κουζοβουνάς, Κοβάτσος και Μοσκόφογλου απάντησαν με 0-8 σερί για το 40-47, 43-47 με τρίποντο του Τζούρτου, 43-52 με 5 συνεχόμενους πόντους του Λάσπα, 46-52 ο Μυλιόρδος, 46-56 οι Φωτόπουλος και Κοβάτσος, 52-56 με 6-0 των Μυλιόρδου και Cramer, 52-58 ο Μοσκόφογλου, 58-58 με νέο 6-0 σερί δια χειρός Cramer, 58-60 ο Κοβάτσος, 61-60 με δύο βολές του Cramer και μια του Τζούρτου και απάντηση με δύο βολές ο Μοσκόφογλου για το τελικό 61-62 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Cramer έβαλε καλάθι για το 63-62, 63-63 ο Λάσπας, 69-63 ο Τζούρτος με δύο συνεχόμενα τρίποντα, 69-64 με μια βολή του Κουζοβουνά, 74-64 με ακόμη ένα μικρό σερί του Cramer, 74-67 ο Κουζοβουνάς, 79-67 ο Μυλιόρδος με 5 δικούς του πόντους και νέο καλάθι του Κουζοβουνά για το τελικό 79-69 του αγώνα.

Για τον Φωκιανό, πέρα από τον Cramer, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Μυλιόρδος με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και Τζούρτος με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Phoenix Bums τρομερή εμφάνιση έκανε ο Λάσπας με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.