21.9%
62.5%
42.4%
31.3%

Έπειτα από μία πολύ δυνατή αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, τα Χαμένα Ταλέντα κατάφεραν να διπλασιάσουν τις νίκες τους για τη φετινή Golden, αυτή τη φορά απέναντι στους σκληροτράχηλους Phoenix Bums με το οριακό 49-53, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Golden. Καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους Phoenix Bums να παίρνουν ένα προβάδισμα 6 πόντων στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, ενώ τα Χαμένα Ταλέντα, πολύ γρήγορα θα βρουν ξανά ρυθμό και θα κάνουν το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι μέχρι τέλους. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, τα Χαμένα Ταλέντα βρήκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ παράλληλα και με την πολύ καλή τους άμυνα, κατάφεραν να πάρουν το 2ο φετινό ροζ φύλλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αντύπα να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Φωτόπουλο να απαντά με τρίποντο για το προβάδισμα και το 3-2 του ματς. Εκεί, ένα τρίποντο του Αντύπα θα κάνει το 3-5, οι Bums θα γράψουν το 8-5 με δίποντο του Μοσκόφογλου και τρίποντο του Πολίτη, ενώ τα Χαμένα Ταλέντα θα μειώσουν στον πόντο με καλάθι του Μπίλλη για το 8-7 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Φωτόπουλος με τρίποντο θα διαμορφώσει το 11-7 των Phoenix Bums, τα Χαμένα Ταλέντα με 2 δίποντα των Πενταγιώτη και Κασβή, αλλά και τρίποντο του Αντύπα ξανά, θα περάσουν μπροστά για το 11-14, ενώ ο Μοσκόφογλου με δίιποντο θα μειώσει στον πόντο και το 13-14 του ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν τα Χαμένα Ταλέντα με 2 βολές του Μπίλλη και τρίποντο του Καραγρηγορίου για το 13-19 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φρέρης με τρίποντο στην πρώτη επίθεση θα μειώσει στην κατοχή και το 16-19, ο Ριζούλης με δίποντο θα γράψει το 16-21, όμως οι Phoenix Bums θα καταφέρουν να πάρουν το προβάδισμα με ένα πολύ καλό σερί (12-1) από τους Καδά (5 PTS), Κοβάτσο (3 PTS), Φρέρη (2 PTS) και Αθανασιάδη (2 PTS) ΓΙΑ ΤΟ 28-22 της μονομαχίας. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει ο Ριζούλης με εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης, μειώνοντας με αυτόν τον τρόπο τη διαφορά στους 4 και το 28-24 του παιχνιδιού.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μοσκόφογλου με δίποντο στο low post θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 6 πόντους και το 30-24, τα Χαμένα Ταλέντα θα μειώσουν στον πόντο έπειτα από δίποντο του Κυριακού και τρίποντο του Καραγρηγορίου για το 30-29, ενώ ο Πανδής με όμορφη ενέργεια στο ζωγραφιστό, θα γράψει το 32-29 των Bums. Στη συνέχεια, τα Χαμένα Ταλέντα θα μπουν σε θέση οδηγού με 2 συνεχόμενα δίποντα του Καραγρηγορίου για το 32-33, ο Πανδής με δίποντο θα επαναφέρει το προβάδισμα στην ομάδα του Κοβάτσου για το 34-33, με τον Ψημάδη να ευστοχεί σε 5 συνεχιόμενους πόντους και να διαμορφώνει το 34-38 για τα Χαμένα Ταλέντα. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσουν με 2 δίποντα οι Phoenix Bums από τους Κοβάτσο και Αθανασιάδη για την ισοφάριση και το 38-38 της 3ης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μπίλλης με όμορφο δίποντο θα κάνει το 38-40, ο Καδάς με τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στους Bums για το 41-40, ενώ 2/2 βολές του Ψημάδη, θα κάνουν το 41-42 για τα Χαμένα Ταλέντα. Στη συνέχεια, οι Phoenix Bums με ένα γρήγορο 5-0 από τους Αθανασιάδη και Φρέρη θα κάνουν το 46-42, ο Πενταγιώτης με τρίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 46-45, ενώ ένα δίποντο του Φρέρη, θα γράψει το 48-45 για τους Bums, 4 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Εκεί, τα Χαμένα Ταλέντα θα διαχειριστούν πολύ καλά τις επιθέσεις τους και θα περάσουν μπροστά με 2 δίποντα του Ριζούλη, 1 του Κασβή και βολή του Μπίλλη για το 48-52 της αναμέτρησης. Με μία βολή του Πανδή το σκορ θα πάει στο 49-52, ενώ το τελικό σκορ θα διαμορφώσει ο Καραγρηγορίου με τον ίδιο τρόπο για το 49-53 της αναμέτρησης

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Μιχάλης Αντύπας ο οποίος σταμάτησε στους 8 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 3 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 13 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Καραγρηγορίου και Μπίλλης, ενώ από τους Phoenix Bums ξεχώρισε η προσπάθεια των Φρέρη και Κοβάτσο.