15.8%
50.0%
24.4%
22.7%

Οι Phoenix Bums έχοντας τον έλεγχο σε σκορ και ρυθμό σε όλο το δεύτερο ημίχρονο έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση κόντρα στους Athens Supergrungers με 56-39 για να πάρουν το δεύτερο τους ροζ φύλλο στο Summer League. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 19 πόντους, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χαλκιόπουλος άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Phoenix Bums, ο Τσίπρας ισοφάρισε σε 2-2, 4-2 ο Παπαντωνίου, 4-7 με 0-5 σερί οι Κούρτης και Τσίπρας και καλάθι από τον Μπαλτζόγλου για το τελικό 6-7 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χαριτόπουλος έβαλε καλάθι για το 8-7, 8-9 ο Κούρτης με δύο βολές, 10-9 από τον Χαριτόπουλο ξανά, 10-11 ο Κατσαμπάνης, 12-11 ο Χαλκιόπουλος, 12-13 ο Κατσαμπάνης ξανά, 18-13 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κοβάτσου και ένα του Χαλκιόπουλου, 18-17 με τους Θεοδώρου και Αϊβαλιώτη να βάζουν από ένα καλάθι και 5-0 δια χειρός Χαριτόπουλου για το τελικό 23-17 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γαδ έβαλε μια βολή για το 24-17, 24-21 οι Αϊβαλιώτης και Τσίπρας, 26-21 από τον Γαδ ξανά, 26-25 με ένα τρίποντο του Αϊβαλιώτη και μια βολή του Τσίπρα, 33-25 με 7-0 σερί οι Φωτόπουλος, Καπετανάκης και Παπαντωνίου, 33-28 με τρίποντο του Κατσαμπάνη και από δύο βολές οι Καπετανάκης και Χαριτόπουλος για το τελικό 37-28 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Βακάκης μείωσε σε 37-29, ο Χαριτόπουλος έβαλε καλάθι για το 39-29, 39-34 οι Athens Supergrungers με ένα τρίποντο του Αϊβαλιώτη και ένα καλάθι του Θεοδώρου, 41-34 ο Καπετανάκης, 41-36 με καλάθι του Αϊβαλιώτη ξανά, για να ακολουθήσει ένα καθοριστικό 12-0 σερί των Χαριτόπουλου, Χαλκιόπουλου και Κοβάτσου για το 53-36. Στη συνέχεια το τελικό 56-39 το έγραψαν οι Κούρτης και Χαλκιόπουλος βάζοντας από ένα τρίποντο ο καθένας.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Χαριτόπουλο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Χαλκιόπουλος με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους Athens Supergrungers ξεχώρισε ο Αϊβαλιώτης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.